Bugün: 22.1.2019, Salı   ||    Telefon: 0312 213 34 44   ||    E-Posta: sendika@tezkoopis.org

Ankara / Türkiye

HABERLER

 • 17.03.2018 - DÜNYA TARİHİNİ DEĞİŞTİREN BÜYÜK DİRENİŞ: 18 MART 1915

  Tez-Koop-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Haydar Özdemiroğlu’nun 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini Anma Günü nedeniyle basına ve kamuoyuna yaptığı açıklama

  18 Mart 1915'te, Birinci Dünya Savaşı’nın ilk yılında İngiltere ve Fransa başta olmak üzere İtilaf Devletleri donanmasına ait savaş gemileri, Çanakkale Boğazı'nı geçmek ve İstanbul’u işgal etmek üzere şiddetli bir topçu ateşi başlattı. Çanakkale Boğazında konuşlanan topçu bataryaları düşman donanmasının bu saldırısına karşılık verdi. Böylece Dünya tarihine geçecek büyük bir direniş örneği gösterilerek Çanakkale geçilmez kılındı. Daha sonra karada da süren şiddetli savaşta yüzbinlerce asker şehit düştü.

  Çanakkale direnişi, sadece ülke tarihimizin değil, yakın dünya tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. Balkan savaşlarının hemen ardından başlayan Birinci Dünya Savaşı sonucunda çökmüş bir imparatorluğun enkazından yeni bir uyanışa işaret eden 103 yıl önceki bu direniş, aynı zamanda dünya tarihinin çehresini değiştirecek dönüşümleri başlattı.

  Çanakkale direnişinin unutulmaz kahramanı, Anafartalar Komutanı Mustafa Kemal Atatürk'ün bu direnişteki başarısı, 1919 yılında başlayacak Kurtuluş Savaşının ve 1923 yılında kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin belirleyici bir esin kaynağı oldu.

  Ülke tarihimize onurlu bir sayfa açan Çanakkale direnişini bir kez daha onurla selamlıyor; savaşta yaşamlarını yitiren tüm askerlerimizin önünde şükran ve saygıyla eğiliyoruz.

  Fotoğraf Galerisi İçin Tıklayın...