Haberler

2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı: Türkiye’nin kanlı ve lekeli bir günü…

13:20 01.07.2019

Ülke tarihimizin utanç günlerinden biri olan 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamının 26. Yılında, yaşamlarını yitiren 33 aydın ve sanatçımızı özlem ve saygıyla anıyor; insanlık düşmanı eli-kanlı bağnazlığı bir kez daha protesto ediyor ve lanetliyoruz.

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenliği’ne katılmak üzere biraraya gelen sanatçı ve aydınlara yönelik olarak gerçekleştirilen katliam, anlık ya da hızla gelişen bir tepkinin “istemeden kontrolden çıkmış” bir sonucu değil, tam tersine günler öncesinden planlanan;  şiddeti, düzeyi ve yönelimi bilinçli olarak yürürlüğe konulan sistematik bir saldırı özelliği taşımaktadır.

 “Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak” “Sivas laiklere mezar olacak” sloganlarıyla  Pir Sultan Abdal Şenliği’nin yapıldığı Kültür Merkezi’ne saldıran gerici grup, daha sonra aydın ve sanatçıların bulunduğu Madımak Oteli’nin önüne gelerek eylemlerini sürdürdü, oteli taşladılar ardından da ateşe verdiler.  33 sanatçı ve aydınımız burada ateş ve dumanla katledildi …

Sivas Katliamı tüm ülkede büyük öfke ve tepkiye neden olurken sanıkların yargılanması demokrasi tarihimize geçecek gelişmelere sahne oldu. Katliama eli uzanan yüzlerce caninin yerine az sayıda sanık yargı önüne çıkartıldı. Birçok saldırgan yıllarca saklandı ve nedense asla “bulunamadı” ve yargı önüne çıkartılmadı. Bilinçli biçimde sistematik “cezasızlaştırma” yapıldı; saldırı bir insanlık suçu olmasına rağmen dava sıradan bir dava olarak görüldü ve davanın bir bölümü “zaman aşımı”yla düşürüldü; katliamın gerçekleştirildiği Madımak Oteli, demokratik kuruluş ve örgütlerin ısrarlı istemlerine karşın “İnsanlık Suçu Müzesi” haline getirilmedi.

Sivas Katliamının 26. Yılında insan haklarına, demokrasiye, özgürlüklere ve laikliğe duyduğumuz güvenle, katliamda yaşamlarını yitiren 33 aydın ve sanatçımızı sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası
G
enel Yönetim Kurulu

Bizi Takip Edin