“Şeker Fabrikaları Özelleştirilemez”

Şeker-İş Sendikası, Türk-İş Konfederasyonu Başkanlar Kurulu’nun da katılımıyla şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ve yapılan satışların iptali için kitlesel basın açıklaması yaptı.

Ankara Etimesgut Şeker Fabrikası Ana Nizamiyesi önünde yapılan basın açıklamasına, Türk-İş’e bağlı Sendikaların yönetici ve üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra Tez-Koop-İş Sendikasını temsilen Sendikamız Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, Genel Mali Sekreterimiz İsmail Aydın, Ankara 2 nolu Şube Başkanı Mustafa Barın, Ankara 4 nolu Şube Başkanı Levent Koç, İstanbul 1 nolu Şube Başkanı Nejla Önder ile Tez-Koop-İş üyeleri katıldı.

TÜMTİS Genel Başkanı Öztürk: “TÜMTİS şube yöneticileri, sendikacı olarak asli görevlerini yaptıkları için yani işçileri yasal bir sendikaya üye yaptıkları için cezalandırılmıştır”

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Genel Başkanı Kenan Öztürk, TÜMTİS Ankara Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan ile şube yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 14 üyenin sendikaya üye kazandırdıkları için cezaevinde olduğunu ifade ederek, “TÜMTİS şube yöneticileri, sendikacı olarak asli görevlerini yaptıkları için yani işçileri yasal bir sendikaya üye yaptıkları için cezalandırılmıştır” dedi.

TÜMTİS’in cezaevinde bulunan şube yöneticilerini ziyaret etmek için Türkiye’ye gelen uluslararası heyete Adalet Bakanlığı tarafından izin verilmemesi nedeniyle heyet ile birlikte TÜMTİS Sendikası’nın Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Tez-Koop-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar, Tez-Koop-İş Genel Eğitim Sekreteri Salih Gönüllü, Tez-Koop-İş Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Kirman, Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Barın, Ankara 4 Nolu Şube Başkanı Levent Koç yanı sıra üyeler katıldı.

TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, TÜMTİS Ankara Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan ile şube yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 14 üyenin sendikaya üye kazandırdıkları için 1 yıl 10 ay ile 6 yıl arasında hapis cezasına çarptırılarak cezaevine konulduğunu belirtti. Öztürk, Kılıçdoğan’ın 6 Mart 2017’den, 3 şube yöneticisinin ise yaklaşık 6 aydan bu yana cezaevinden olduğunu söyledi.

Şube yöneticilerine yönelik iddianame ve suçlamaların skandal niteliğinde olduğunu ifade eden Öztürk, şube yöneticilerinin, işverenin şikayeti üzerine 2007 yılında açılan davada “sendikaya üye işçilerin sayısını çoğaltmak, bu şekilde aidat gelirlerini artırmak” ve tatil gününde işyerinin çalışmasına mani olarak “iş ve çalışma hürriyetini engellemek” suçlarını işledikleri iddiasıyla hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi.

Devamını oku...

Taşeron İşçiler Toplantısı

Taşeronda çalışan işçi dernekleri temsilcileri Sendikamızı ziyaret ederek 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadro dışı bırakılan işçilerin sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Sendikamız Genel Merkezinde yapılan toplantıda konuşan Genel Başkan Haydar Özdemiroğlu, taşeronda çalışan işçilerin ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümlenmesi için sendikaların mücadelelerini sürdürmeleri gerektiğini belirtti ve Kararname ile getirilen tüm haksızlıkların en kısa zamanda ortadan kaldırılması zorunluluğunu vurguladı.

Sendikamız Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesine Karşı Şeker-İş Sendikası’na Dayanışma Ziyaretinde Bulundu

Sendikamız Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar ile birlikte danışman ve uzmanlarımızın da yer aldığı bir heyet Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesine karşı Şeker-İş Sendikası’na dayanışma ziyaretinde bulundu.

Yapılan ziyaret sırasında Sendikamız Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar sendikamızın özelleştirme politikalarına karşı taraf olduğunu açıkça bildirerek ülkemizin tarihsel miraslarının ve değerlerinin yok edilmek istendiğini vurguladı.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ülkemizdeki şeker pancarı üretimini büyük oranda olumsuz etkileyeceğini bu durumdan yaklaşık 50 bin çiftçinin de fabrikalarda çalışan işçilerle birlikte zarar göreceğini belirtti. Şeker pancarı bitkisinin bir çam ağacının 3 katı oksijen sağladığını da dile getirerek özelleştirmeyle beraber Şeker pancarı üretiminin hızla daralacağından dolayı ekolojik dengenin de bozulacağını ifade etti. Şeker Fabrikalarının olası özelleşmesi sonucu şeker pancarının üretiminin hızla daralmasının şeker pancarı küspesinin yerini GDO’lu yemlerin alacağını bu sebeple de ülkedeki hayvancılığın da zarar göreceğinin kaygısını taşıdığını belirtti. Nişasta bazlı şeker üretiminin hızla artmasının ise insan sağlığına zarar vereceğinin de vurgusunu yapan Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar özelleştirmelerin durdurulması için sendikamızın dayanışma içinde üstüne düşen her türlü görevi yerine getireceğini söyleyerek sendikal dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

Şeker-İş Başkanı İsa Gök ise sendikamızın ziyaretinden kaynaklı memnuniyetini dile getirerek şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin doğru bir adım olmadığını özelleştirmenin durdurulmasının umudunu taşıdığını belirtti.

EĞİTİM

img

 

Örgütlenme

img

Toplu Sözleşme

img

 

EYLEM VE ETKİNLİKLER

img

 

Basın Açıklamaları

img

YAYINLAR

img

 

BASINDA SENDİKAMIZ

img

Yasalar ve Mevzuat

img