gençemek sayı 5

Başkandan: Sendikal Hakların ve Dünyanın Geleceği Ellerinizde

 

 width=Tez-Koop-İş’in değerli genç üyeleri,

Dergimiz ülkemizin ve sendikamızın yeni bir döneme girdiği günlerde çıkıyor. Uzun yerel seçim günlerinin ardından ortaya çıkan tablo ülkemiz demokrasisi adına umut vericidir. Ancak yakın zamanda yaşanan gelişmeler seçimle gelenin seçimle gitmesi gerektiği biçimindeki temel demokratik ilkeye uygun olmamıştır. Biz, Tez-Koop-İş olarak Anayasamızın değiştirilemez nitelikteki 2. Maddesinde yer alan “Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına saygılı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir” ifadesine her zaman bağlıyız ve sahip çıkıyoruz.

Türk-İş ile hükümet arasında imzalanan “Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü” imza töreninde yaşananlar kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Bize göre Türk-İş başkanı bu süreci iyi yönetememiş, doğru önderlik yapamamıştır. Türk-İş başkanının “sendikaların grev yapacak paralarının olmadığı” ifadesi, anayasal bir hak olan grevin sahiplenilmesi noktasında çok ciddi bir zaafa işaret etmektedir. Kıdem tazminatını “kırmızı çizgisi” olarak ilan eden bir konfederasyonun sendikaların grev yapamayacak durumda olduklarını ifade etmesi kabul edilemez. Greve gitmeden önce gündeme gelebilecek eylem biçimlerinin, daha önce dile getirilmesine karşın, hiç hayata geçirilmemiş olması da sorgulanmalıdır. Türk-İş’in tarihi bu eylemlerin zengin biçimleriyle doludur. Bahar Eylemleri bunun en parlak örneğidir.

Yapılan protokol ile grev ve toplu sözleşme hakkına kısıtlamalar getirilmiştir. Sendikalar kendi toplu sözleşmelerini bağıtlama noktasında ciddi bir sıkıntıya girmiştir. Sendikamız, sözleşmeden önce Türk-İş’e gönderdiği yazıda yapılacak protokole şerh düşülmesi, konfederasyona bağlı sendikaların toplu sözleşme hakkını sınırlamayacak bir düzenleme yapılması yönünde uyarıda bulunmuştu. Bunun yapılmamış olmasını eleştiriyoruz ve kabul edilemez buluyoruz.

Öte yandan söz konusu protokole; taşerondan kadroya geçen işçilerin dahil edilememiş olması büyük bir eksikliktir. Oysa bu konuda olumlu bilirkişi raporlarıyla lehimize devam eden hukuki süreçler söz konusudur.

Küresel iklim krizinin çalışma yaşamına etkisini görmeli çalışanlar açısından bakmalıyız. İşçi sendikaları olarak küresel iklim krizi konusunda yeni bilgi üretip, geçmişimizi ve eksiklerimizi özeleştirel bir yaklaşımla sorgulayarak daha etkin bir tutum sergilemeliyiz. Gelecek nesillere nefes alabilecekleri sağlıklı bir dünya ve insana yakışır işlerde çalışabilecekleri adil bir çalışma yaşamı bırakmak için şimdiden yola çıkmalıyız. Sendika olarak iklim ve göç gibi küresel düzeydeki acil sorunlara yönelik çalışmalarımızı artırmayı, öncelikle bilim insanlarından destek alarak çalıştaylar düzenlemeyi hedefliyoruz.

Yakın zamanda yayınlanan istatistiklerde sendikamız yine işkolunun en büyük sendikası olma özelliğini korudu. Örgütlenme çalışmalarımızın meyve verdiğini görmek bizi mutlu ediyor. 70 bin üye sayısını aşmış olmanın gururunu sizlerle beraber yaşıyorum.

Tez-Koop-İş Sendikası’nın örgütlenme çalışmaları tüm ülkede yaygınlaşıyor. Yakın zamanda gerçekleşen çağrı merkezleri örgütlenmeleri ve şimdi sürdürdüğümüz Inditex mağaza zinciri örgütlenme kampanyası sendikamızın geleceği açısından da işkolumuzdaki emekçilerin kaderi açısından da büyük önem taşıyor. Bu mücadeleyi yeni boyutlara ulaştırmaya kararlı olduğumuzu en başta genç üyelerimizin bilmesini isterim.

İşçilerin ve dünyanın geleceği için birlikte mücadele etmekten başka çaremiz ve çözümümüz yok. Hepimize kolay gelsin…

 
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu