Haberler

20-27 Eylül Küresel İklim Eylemi Haftası: Sendikalar İklim Adaleti İçin Çabaları Yoğunlaştırmalı

10:00 18.09.2019

Sendikamızın üyesi olduğu UNI Küresel Sendikalar Birliği, 20-27 Eylül Küresel İklim Eylemi Haftası’nda başta öğrenciler olmak üzere tüm kesimleri sokağa çağırdı.

UNI Küresel Sendikalar Birliği Genel Sekreteri Christy Hoffman “İklim geleceğin krizi değil” dedi ve ekledi: “Bu günümüzdeki mevcut ahlaki ve maddi bir tehlikedir. Bir dönüm noktasındayız. Bu acil durumun çözümü, küresel emek hareketinden daha fazla katılım içermeli”

Bu aciliyet UNI Küresel Sendikal Birliği’ni, kendi bağlı kuruluşlarını, milyonlarca çalışan insanı ve öğrencileri Küresel İklim Eylemi Haftası için sokağa çağırmaya zorladı.

Küresel İklim Eylemi Haftası, 20 Eylül Cuma günü küresel bir öğrenci greviyle başlayan ve 27 Eylül Cuma günü küresel bir eylem günü ile sonuçlanan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'ne (23 Eylül) denk geldi. Ortak eylemler, pek çok yerde gençlik ve iklim hareketleriyle işbirliği içinde hazırlanıyor.

Avrupa sendikalarını eyleme çağıran UNI Avrupa Bölge Sekreteri Oliver Roethig “İklim değişikliği işçi hareketi için bir sonraki sınırdır. Küresel İklim Eylemi Haftası’nın eşitsizliği ve iklim değişikliğini tersine çevirmeye başladığından emin olalım” dedi.

Sendikalar eylemlerini ve diğer eylemleri boyunca küresel harekete yönelik desteklerini sosyal medyada “#JustTransition for #ClimateAmbition” başlığı altında birleştirebilirler. 

Eylem haftasında düzenlenen etkinliklerin tam listesi burada bulunmaktadır.

Kaynak: UNI Global Union

Bizi Takip Edin