Haberler

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü: Bu Gezegende Hep Birlikteyiz

09:53 03.10.2019

Gezegenimizi, yaşamı birçok yönden zenginleştiren bitki ve hayvanlarla birlikte paylaşıyoruz. Öyle ki 7 buçuk milyar insan, tüm canlıların oldukça küçük bir dilimini oluşturuyor. Buna rağmen ortak yaşam ve ekolojik denge büyük bir tehdit altında olmaya devam ediyor. Yeryüzünde yaşamın başlangıcından itibaren, gezegendeki vahşi hayvanların yüzde 83’ü, bitkilerin ise yarısı yok oldu.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) verilerine göre ülkemizde de 10 binden fazla bitki türü, 170’den fazla memeli, 470 kuş, 600’ü aşkın balık, 350 kelebek, 106 sürüngen ve 80 binden fazla omurgasız tür yaşamaktadır. 2018 Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) Tehdit Edilen Türlerin Kırmızı Listesi’ne göre 401 tür tehdit altındadır. Bunlara ek olarak hayvanlara yönelik yok etme, öldürme, şiddet ve istismar, biyoçeşitlilik karşısındaki tehditler ve ceza kanunu kapsamında değerlendirilmeyen uygulamalar 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde de varlığını sürdürüyor.

Canlılar arasındaki farklılıkları, çeşitliliği ve onların birbirleriyle olan ilişkilerini ifade eden biyolojik çeşitliliğin korunması insanlığın evrensel sorunudur. Bu anlamda hayvanların korunması ekolojik ve genetik olduğu kadar sosyal, ekonomik, bilimsel ve kültürel değerler açısından da çok önemlidir. Tüm bu değerlerin farkında olarak hayvanların yaşamını sürdürmesini, ekolojik dengenin olumlu yönde geliştirilmesini sağlamak zorunluluktur.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla ekolojik dengenin ortak yaşam aleyhine bozulmasının küresel bir kriz anlamına geldiği unutulmamalıdır. Çünkü hayvanları ve ekolojik dengeyi koruyamayan insanlık kendini ve geleceğini asla koruyamaz.

Bizi Takip Edin