Haberler

1 Eylül Dünya Barış Günü: “Barışın, Özgürlüğün Ve Demokrasinin Kök Saldığı Bir Dünya İstiyoruz”

12:00 01.09.2018

Faşist Hitler Almanyası’nın 1939 yılında Polonya’yı işgali ile başlayan 2. Dünya Savaşında, tüm dünyada sivil ve asker yaklaşık 65 milyon insan öldü; ölümlerin üç katı insan ise yaralandı; Avrupa’da yerle bir olmayan, bombalanmayan kent-kasaba-köy neredeyse kalmadı. Bir yandan tankların ve panzerlerin ezdiği yerleşim yerleri, öte yandan gece-gündüz demeden gökyüzünden yağdırılan bombalar, kimi zaman rastgele atılan toplar... Milyonlarca Yahudi, Roman ve başka uluslardan insanlar yalnızca ırkları gerekçe gösterilerek çoluk-çocuk, genç-yaşlı, kadın-erkek, asker-sivil demeden kurşuna dizildi, kamplara gönderildi, işkence gördü, yakıldı, yok edildi...

1945 yılında Hitler Almanya’sının yenilmesiyle sona eren 2. Dünya Savaşı insanlık tarihine en kanlı savaş olarak girdi.

Tüm dünyayı kan gölüne döndüren 2. Dünya Savaşı’nın belleklerden silinmemesi, faşizmin vahşetinin unutulmaması ve bununla birlikte barış düşüncesinin ve özlemenin canlı tutulması amacıyla savaşın başlangıç günü olan 1 Eylül tarihi,  “Dünya Barış Günü” olarak kabul edildi.

Tüm dünyada kabul edilen bu günde barış yanlıları savaştan, terörden, şiddetten, nefretten ve zorbalıktan  arınmış bir gezegende yaşama istemini vurguluyor.

2. Dünya Savaşının üzerinden 73 yıl geçmesine rağmen savaşlar hemen tüm kıtalarda farklı düzeylerde sürdü ve sürüyor.

2. Dünya Savaşının bittiği 1945 yılından günümüze kadar geçen dönemde savaşlarda ölen insanların toplamı 30 milyonu aşıyor.

Günümüzde özellikle ülkemizin de içinde bulunduğu Ortadoğu’da ve Afrika’nın hemen tüm bölgelerinde sıcak savaşlar sürüyor; kimi zaman milyonlarca insan yerlerinden ediliyor, topraklarından uzakta başka bir ülkede yaşama tutunuyor, açlık, yoksulluk ve korunmasız bir ortamda…

Hiç kuşkusuz savaşların kazananları da var. Onlar emperyalist ülkelerdir; onların yandaşlarıdır ve kuklalarıdır; silah tekelleridir, savaş aygıtlarını harekete geçirenlerdir; ölümden ve kandan beslenenlerdir.

1 Eylül Dünya Barış Günü‘nde bir kez daha barış için, güvenlik için, haykırıyoruz; tüm dünyada ve bölgemizde savaşların, çatışmaların, şiddetin ve terörün son bulmasını istiyoruz.

Barışın, özgürlüğün, eşitliğin, kardeşliğin ve demokrasinin kök saldığı bir dünya istiyoruz...

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI
GENEL YÖNETİM KURULU

Bizi Takip Edin