Yayınlar

Tez-Koop-İş Kadın

Sayı: 6 25 Haziran 2019

Bu Sayıda...

Baharla birlikte 1 Mayıs’ı da geride bıraktık... 2019’un Emek ve Dayanışma Günü’nde alanları dolduran kadınlar, ekonomik ve cinsiyet temelli sömürüden özgürleşme mücadelesi yolunda bir barikat daha ördüler.

Biz de, 6. sayımızda “mücadele özgürleştirir!” diyoruz. Gelin bu sayımızda neler hazırladık bakalım.


NOVAMED’den FLORMAR’a Kadın Direnişi - Meliha Kaplan

"Novamed işçisi kadınlardan alıntıladığımız sözler (solda) 2006 yılında Antalya’da Serbest Bölge’de 448 gün süren grevin yaratıcılarına ait. Fatma, Muazzez, Aysel, Özlem, Derya ve diğerleri yani 80 kadın, “Yılmak yok sonunu getireceğiz!”, diyerek başladılar greve ve kazandılar. Diyaliz filtresi üretiminde Avrupa piyasasının yüzde 40’ını elinde bulunduran çokuluslu bir şirkete karşı direndiler, “Biz varız!” dediler ve işverene kendilerini kabul ettirdiler."


İletişim Engelleriyle Mücadele Yöntemleri - Ayla Yılmaz

"Kendi ihtiyaçlarımız ve duygularımıza yabancılaştığımız ve sadece yapılması gerekenlere odaklanarak doğamızdan uzaklaşmaya başladığımızda, bütün ilişki ağlarımızda anlaşılmazlıklar ve çatışmalar çoğalmaya başlıyor. O yüzden ilk olarak bedenimizle, zihnimizle ve duygularımızla bağlarımızı güçlendirmeye, kendimize nasıl olduğumuzu, ne hissettiğimizi ve neye ihtiyacımız olduğunu daha fazla sormaya ihtiyacımız var. Kendi ihtiyaçlarımızı anlamadığımızda, ne kadar fedakâr olursak olalım, karşımızdakinin ihtiyaçlarını görebilmemizin imkânı olamaz. Empati, kendimize verdiğimiz şefkatle büyüyecek ve o zaman karşımızdakini gerçekten dinlemeye hazır olacağız."


Dünyadaki İlk Kadın Sendika Başkanı: Paula Thiede - Merve Demirkıran

Paula Thiede, dünyanın ilk kadın sendika başkanı... Bundan 100 yıl önce 1919’un Mart ayında yaşama veda etti. Paula Thiede bir işçi, bir anne ve militan bir sendikacıydı. Anısı tüm kadınların mücadelesinde yaşıyor…


Barbie Bebek Yalan Söylüyor - Zeynep Öztürk

"Bir süre önce YouTube’da bir videoya denk geldim. Bir anne çocukları için oyuncak bebek yapıyordu. Ama bildiğiniz gibi değil. “Barbie” ve benzeri oyuncak bebekleri yeniden yaratıyordu. Nasıl? Bebeklerin yüzündeki boyaları tamamen siliyor ve yüzleri yeniden boyuyordu. Gözler, dudaklar, kaşlar… Hepsini baştan çiziyordu. Çeşitli yöntemlerle vücut yapılarını değiştiriyor ve yeni kıyafetler dikip bebeklere giydiriyordu. Bu annenin ne yapmaya çalıştığını yukarıdaki mısralarla birlikte bir süre düşündüm." 


AVM’lerde Mağaza Çalışanlarının Sendika Algıları - Prof. Dr. Nurcan Özkaplan

"AVM mağazalarında çalışan satış elemanlarının çalışma koşulları ve mesleki algılarına ilişkin yaptığımız araştırma, satış işinin bedenin, duyguların, sınıfın ve cinsiyetin adeta satılan mal ile birlikte giyinildiği bir emek sürecine karşılık geldiğini gösterdi."


Bizi Takip Edin