Yayınlar

Tez-Koop-İş Kadın

Sayı : 3 02 Temmuz 2018

Bu Sayıda...

Tez-Koop-İş Kadın dergisinin üçüncü sayısı ile yine karşınızdayız. 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçiminin ardından oluşan yeni yönetim biçimi, işçi ve kadın haklarını tehdit ediyor. Kadın emeğinin görünmezliğini artıracak uygulamalara ve pervasızca alınacak kararlara kimsenin şaşıracağını sanmıyoruz... Fakat koşullar ne olursa olsun kadınların direnişleri ve işçilerin hak ücadelesi büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürülecek, bundan geri adım atılmayacaktır.


24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimleri: Türkiye, Kadınlar ve Gelecek...

24 Haziranda Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden birini geride bıraktık. Seçimin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş hazırlıkları başladı. Seçim sonuçlarını kadınlar açısından değerlendirdiğimizde, geleceğin pek de aydınlık olmadığını söyleyebiliriz.


Aile, Koca, Baba ile Kapitalizm Arasında Sıkışmayalım! - Sıla Soyaslan

Kadınların çalışma yaşamına dahil olmamasını boşa giden kaynak olarak gören, kadınların iş yaşamına dahlini toplumsal rolleriyle uyumlu bir biçimde sağlamaya çalışanlar, kadınları ucuz işgücü olarak gören ve buna uygun çalışma biçimleri geliştirenler, ev içi işlerde eşitlikçi bir anlayışa sahip olmayanlar iş yaşamına katılmamız konusunda çözüm üretemezler.


Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılması - Av. Emel Kiraz

Kadın işçilerin önemli sorunlarından biri de gece postalarında çalıştırılmalarıyla ilgilidir. Yasal açıdan tüm işletmeler 24.07.2013 tarih ve 28717 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmeliği esas alarak çalışma sistemini düzenlemesi gerekmektedir.


DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile Konuştuk: “Sendikal Örgütlenmenin Odağında Kadınlar Olmalı”

Türkiye’de ilk kez bir işçi konfederasyonunun genel başkanlığına bir kadın geldi. Arzu Çerkezoğlu gençlik döneminden beri mücadele içinde olan bir kadın. Onunla mücadeleyi, sendikal hareket içindeki kadınların durumunu, engelleri ve olanakları konuştuk. Umutlandık.


Felsefe Tarihinin Görünmeyen Emeği: Filozof Kadınlar - İlknur Özcan

Kadınlar tarih boyunca insan olduğunu, üretim ilişkilerinin öznesi olduğunu, toplumsal yaşamı yeniden ürettiğini çok farklı eylemlerle göstermiştir. Bilimle, sanatla kendini ifade etme şansı bulan ve adını tarihe yazdıran pek çok kadın gibi felsefe alanında her çağda canı pahasına felsefe yapmak isteyen kadınlar olmuştur. Felsefenin erkekler için erkekler tarafından yapılan bir edim olmadığını da ispat etmişler.


Iskandal - Prof. Dr. Ali Demirsoy

Ana, hava gibidir; alamadığınız zaman farkına varırsınız. Ananız yaşıyorsa – şu andaki fiziki durumu ne olursa olsun – hâlâ arkanızdaki manevi güçtür. Lütfen onlara olması gerektiği gibi davranın. Benim gibi yitirmiş iseniz, en azından bugün, günlük koşuşturmanız arasında, kalbinizin sevgi odacığından ona bir demet sunun; bağrınızda sıcaklığını, dudaklarınızda ellerinin şefkatini hissedin.


Bizi Takip Edin