Yayınlar

Tez-Koop-İş Gençemek

Sayı : 3 15 Aralık 2018

Bu Sayıda...

Dergimiz gençemek 3. sayısına ulaştı ve ilk yayın yılını bitiriyor. Deneyerek, birikimlerden ve farklı fikirlerden yararlanarak, ortaklaşa kafa yorarak yol almaya çalışıyoruz. Bu dergi Tez-Koop-İş Sendikası’nın gençlere yönelme, gençlere açılma politikasının bir aracı, bir ürünü. Yol alırken bunu hiç unutmuyoruz. Önce sendikamızın genç üyeleri ve giderek genç emekçilerin tümü bizim hitap ettiğimiz kitleyi oluşturuyor.


Başkandan: Güçlü Köklerimizden Gelen Deneyim ve Genç Filizlerimizin Verdiği Enerjiyle Yola Devam Ediyoruz...

Sendikamızın Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu'nun gençemek Dergisi 3. sayı için kaleme aldığı yazısı.

... ülkemizin ve dünyanın derin ekonomik ve siyasi krizlerle çalkalandığı, aslında herşeyin yeniden şekillendiği bir dönemdeyiz. Böyle bir dönemde sendikal hak mücadelesi vermek daha da zor, ama bir o kadar da gerekli. Biz de, özellikle de genç emekçilerin içine sürüklendiği güvencesizlik batağıyla mücadele için çok yönlü bir mücadele yürütmeye çalışıyoruz...


Genç Emekçinin Geleceği İstihdam Programlarında mı Örgütlü Mücadelede mi? - Özgür Müftüoğlu

Üretim kabaca “doğanın insan ihtiyaçlarını karşılamak için dönüştürülmesi” olarak tarif edilir. Kapitalist üretimle birlikte bu tarif, sermaye birikimi sağlamak yani kâr elde etmek için doğanın dönüştürülmesi olarak, değişmişti. Üretimin insan ihtiyaçları yerine bir avuç sermayedarın kârı için yapılıyor olması, ister bir masa ister bir uzay mekiği olsun, doğanın dönüştürüldüğü gerçeğini değiştirmez.


Dijital Otoriterlik ve Dijital Uçurum - Adem Yeşilyurt

Dijital Uçurum veya Dijital Bölünme diye tarif edilen kavram, farklı toplumsal ve ekonomik koşullardaki kişi, kurum veya ülkelerin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişimleri
arasında oluşacak eşitsizliğin gittikçe daha fazla derinleşeceğine dikkat çekmekte.


Kasiyerlik Kolay İş mi? - Nail Dertli

Mağaza ve marketlerin ışıltılı vitrinleri buralarda çalışan işçilerin yüz yüze kaldığı mesleki tehlikeleri görünmez kılıyor. Kolay ve güvenli bir iş gibi görülen kasiyerlik kas iskelet sistemi hastalıklarına yakalanma riski en yüksek 10 meslek grubundan biri.


İşkolumuzda İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği - Murat Çakır

...2012 yılından beri hazırladığımız iş cinayeti raporlarında 10 numaralı işkolunda gerçekleşen ölümler bütün işkolları içinde 4 ila 7. sıralar arasında bulunuyor... Bunun dışında binlerce yaralanma söz konusu ve meslek hastalıkları da Türkiye’de tespit edilmeyen bir sorun olarak karşımızda duruyor. Bu noktada 10 numaralı işkolunda temel iki iş cinayeti türü öne çıkıyor: Aşırı-fazla-yoğun çalışmaya bağlı kalp krizi, beyin kanamaları ve intiharlar.


Sinema: İki Gün Bir Gece - Dayanışma Ezilenlerin İnceliğidir - Zeynep Öztürk

Günlerden Cuma. Çocuklarınıza pasta yapıyorsunuz. Ansızın bir telefon geliyor. Umut içinizden çekiliveriyor…


Çığ Gibi Büyüyenler ve Pirinç Tanesi Gibi Küçülenler - Serpil Mirasedeoğlu

Kadın işçi olmak zor; fakat markette kadın işçi olarak çalışmak, daha zor. Daha önce diğer mağazalarda çalışan ve aramıza katılan arkadaşlarımızın sendikasız işyerlerinde yaşadıkları zorlukları dinliyoruz. 8,5 saat çalışma, mesainin ne olduğunu bizlerden öğreniyorlar. Aramıza katıldıktan sonra gözlerini dünyaya yeniden açmış gibi oluyorlar. “Ya sendika demek insanın almış olduğu oksijen oranının artması demekmiş” diyorlar.


Dayanışmadan Direnişe Genç Hekimler - Dr. Selçuk Çelik

İlk olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde 672 nolu KHK ile başladılar. Ardından KHK’ların devamı geldi. Herkes tedirgince bir sonraki KHK’da ben olacak mıyım diye bekliyordu. Çünkü bir çuval açılmıştı ve alakalı veya alakasız birçok emekçi o torbaya atılıyordu.


Bizi Takip Edin