gençemek sayı 5

Genç İşçiler Sendikalara Sarılıyor: Y Kuşağı Önceki Nesillere Göre Daha Fazla Sendika Yanlısı

Mart 2019’da Gimlet Media, editoryal personeller Amerika’nın Yazarlar Birliği’ne katıldıklarında sendikalaşan ilk podcasting (internet üzerinden ses ve görüntü dosyalarının dağıtılmasını sağlayan teknoloji) şirketi oldu. Açıklama, Gimlet’in Spotify tarafından 230 milyon dolarlık bir anlaşma ile satın alınmasından sadece bir ay sonra geldi.

Fast Company’ye göre sendikalaşmak çok zor oldu; ancak bu, sektör çapında bir değişimin başlangıcı olabilir.

Ve Gimlet işçilerinin hareketi, işçi örgütlenmesinin geçmişte kalmadığının kanıtı. Ekonomik Politika ve Araştırma Merkezi, yeni sendika üyelerinin yüzde 75’inin 35 yaşın altında olduğunu bildirdi.

Peki, genç işçi kuşağı, örgütlü emeğin yeniden canlanmasına neden olur mu?

Taptaze bir enerji!

Whitney Yax, altı yıldan fazla bir süredir emek hareketinin içerisinde. Kuzeydoğu’daki 150.000 üyeyi temsil eden America District 1’in İletişim Çalışanları’nın bir organizatörü olarak yeni insanların sendikalarına üye olmasına yardımcı oluyor.

Yax, genç üyelerdeki artışı ve genç üyelerin aktif katılımcı olma arzusunu fark etti. Siyasi bir adayın desteğini almak, endüstri liderleriyle toplantılar düzenlemek veya bir dilekçe için imza toplamak için telefon bankacılığı yapıyorlar veya kapıları çalıyorlar.

Yax, “Ben her zaman sendikaları, bir ses duyurma ve işyerinde karar vermede bir rol alma olarak düşünüyorum.” dedi.

Y kuşağı, işçi sendikalarını onlardan önceki nesillere göre daha fazla destekliyor. Bir 2018 Gallup anketi, 18 ila 34 yaş arasındaki kişilerin yüzde 66’sının, 35 ila 54 yaşlarındaki insanların yüzde 60’ının ve 55 yaş ve üzerindeki insanların yüzde 62’sinin işçi sendikalarını onayladığını gösterdi.

Ancak, sendikaların BPA genel başkan yardımcısı Zane Dalal, Y kuşağı insanlar arasında üyeliği teşvik edecek doğru yararlar dizisini bulma konusunda sendikaların uzun bir yolu olduğunu söyledi.

“Y kuşağı yeni koşullara kolayca adapte olabilir. İnsanlar onları bir tür belirsiz grup olarak görüyorlar, ancak onlar birer aktivist ve ne istediklerinden inanılmaz derecede eminler.” dedi.

Yax, “Sendikaların etkisi üyelerin ötesine geçiyor. Değişimde rol alma fırsatı genç işçilere çekici geliyor. Sendikaların, tek tek ve toplu olarak, sendikalı olmayan işçilerin durumunu iyileştirdiğine kuvvetle inanıyorum. Sendika üyelerinin gerçekleştirdiği eylemin diğer insanlar üzerinde büyük etkisi olabilir.” dedi.

Örneğin, sendikal hareket, yalnızca sendikalaşmış olanlara değil, tüm asgari ücretli çalışanlara fayda sağladı ve New York’ta asgari ücretin artırılmasında etkili olmuştu.

Uyumun en güzel hâli!

İş yaşamımızın ve maddi durumumuzun, bizden öncekilerin yaşadıklarından çok farklı olacağını biliyorduk. Bizi buna uyum sağlamaya zorladılar. Çoğu durumda, uyum sağlamak yan işleri ve ilave işleri de yapmak anlamına geliyordu. Esnek ekonomide yalnız; hatta arkadaşlarınızla rekabet halinde hissetmek kolaydır. Bir sendikaya katılmak demek, sıkı bir Amerikan bireyciliği görüşüyle yetiştirildiğinde çok zor olabilen dayanışmayı kucaklamak ve rekabeti geride bırakmak anlamına gelir.

Yine de, emekliliğe giden bir yol bulmaya çalışırken, Y kuşağı ile sendikaların birbirine kavuşmasına Kaliforniya Çalışma Federasyonu tarafından “uyumun en güzel hâli” denildi.

Alexandra Catsoulis, “Bazıları sendikaların geçmişte kaldığını düşünebilir; ancak raporlar genç işçilerin, sadece eve götürecek parayı kazanabilmek için kendilerini tükettiğini söylüyor. Bu yüzden bir sendikaya katılmak, Y kuşağının, ailelerinin sahip olduğu ekonomik güvenceyi kazanmasının en iyi yolu olmaya devam ediyor.” diyor.
İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu