Haberler

1 Eylül Dünya Barış Günü: Barışı savunmak insan onurunu savunmaktır

Tüm dünya, savaşların yarattığı gerginliklerden ve yıkımlardan dolaylı ve dolaysız biçimde etkileniyor. Milyonlarca insan savaş ve çatışma ortamında yaşarken, milyonlarcası doğdukları topraklardan binlerce kilometre uzakta, bugün ve yarın güvencesi olmaksızın yaşama tutunmaya çalışıyor.

Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından bir insan hakkı olarak tanımlanan barış, savaşların farklı biçimler alarak sürdürüldüğü  günümüz koşullarında çok daha önem kazanıyor.

Savaşlara karşı tutum almak, barışı, güvenliği ve toplumlar/halklar arasında yakınlaşmayı ve dayanışmayı savunmak, günümüzde çok daha önemli bir değer olarak ortaya çıkıyor. Çünkü insanlığın bugünü ve geleceği için barışı savunmak, insanlığın güvenliğini, birikimini ve onurunu savunmaktır.

İnsanlar arasında kin ve nefreti besleyen ve kışkırtan bağnaz  ulusçuluğun ve ırkçılığın olmadığı bir dünya istiyoruz; barışın, özgürlüğün, eşitliğin, kardeşliğin ve demokrasinin daha da güçlendiği bir dünya istiyoruz.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde tüm dünyada ve bölgemizde savaşların, çatışmaların, şiddetin ve terörün son bulmasını, barış ve kardeşliğin egemen olmasını istiyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu