Manşet Haberler

1 Eylül Dünya Barış Günü: Çatışmasız, Savaşsız Yeni Bir Dünya İçin El Ele…

 data-lazy-src=

Boyutları ve özellikleri ne olursa olsun tüm savaşlar politikaların silah ve şiddet araçlarıyla sürdürülmesidir; oluşum ve gelişim nedenlerinin arkasında ekonomik çıkarlarla egemenliğin silah ve şiddet aracılığıyla gerçekleştirilmesi bulunmaktadır.

İnsanların güvenli bir ortam ve gelecek içinde yaşamasını güvence altında tutan barışın karşıtı olan savaş, yalnızca savaşın etkilendiği ülkeleri kapsamamakta, farklı boyutlarda ve derecelerde tüm dünya ülkelerini ve halklarını ilgilendirmektedir. Bu nedenle savaş, çatışma, şiddet nerede olursa olsun, tüm insanlığı ilgilendiren temel bir sorundur.

Günümüzde savaşın insanlık üzerindeki yıkımı ve tehditleri genel olarak tüm dünyada ve özel olarak da Afrika’da, Uzakdoğu’da ve  özellikle ülkemizin içinde bulunduğu Ortadoğu’da kendini etkili biçimde göstermektedir.

Günümüz dünyasında hakların bugünü ve geleceği için barışı savunmak, insanlığın güvenliğini, birikimini ve değerlerini savunmaktır.

1 Eylül Dünya Barış Günü‘nde tüm dünyada haksız ve onursuz savaşları, kitle kıyımlarını, soykırımları ve nefret söylemlerini, bağnaz ulusçuluğu ve ırkçılığı  kınıyoruz!

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde tüm dünyada ve bölgemizde savaşların, çatışmaların, şiddetin ve terörün son bulmasını, barış ve kardeşliğin egemen olmasını istiyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu