Haberler

1 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

AnkaraTez-Koop-İş Sendikası, 1 Mayıs İşçi Sınıfının Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü’nde “demokratik hak ve özgürlükler için; insan onuruna yaraşır yaşama ve çalışma koşulları için” alandaydı.

1 Mayıs İşçi Sınıfının Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda merkezi olarak Ankara’da kutlandı.

Miting öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş’e bağlı sendikaların başkanları, Türk-İş eski Başkanı Salih Kılıç ve işçiler, sendikamız genel merkezini ziyaret etti.

Ardından Tez-Koop-İş üyeleri oluşturdukları kortejle sloganlar eşliğinde Anadolu Meydanı’na yürüyüşe geçti. Türkiye’nin birçok ilinden emekçilerin katıldığı mitinge, kıdem tazminatına saldırılar, güvencesiz çalışma, taşeron sloganları damga vurdu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, alanda yaptığı konuşmada, on binlerce emekçinin bayramını kutladı.

Kıdem tazminatının emekçiler için son kale olduğunu ve hiçbir türlü geriye gidişin kabul edilemez olduğunu belirten Atalay, “Mevcut kıdem tazminatından nokta Edirnekadar geriye gitmeyiz. Geriye giderseniz, kıdem tazminatının yapısını bozarsanız… Bizi 1,5 milyon görmeyin, tüm işçiler olarak 15 milyon, çoluğumuzla çocuğumuzla 60 milyonuz. Buradan yetkililere sesleniyoruz; yapamazsınız, yaptırmayız”dedi.

EskişehirGeçici işçilerin Türkiye için kanayan yara olduğunu belirten Atalay, şunları kaydetti: “20-25 yıldır 5 ay 29 gün çalışan işçilerimiz var. Bunlar tarımda, şekerde, demiryollarında. Hükümetimiz geçen sene söz verdi. Bir an önce verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyoruz. Bu kanayan yara bir an önce durdurulmalıdır.

800 bine yakın taşeron işçi aileleri birlikte 4 milyon kişi özlemle kadro haberi bekliyor. Bu yıl içerisinde taşeron sorunu çözülmelidir. İşçilik işi yapan işçi statüsünde, memurluk işi yapan memur statüsünde kadroya geçmelidir. Taşeron belası artık ülke gündeminden silinmeli ve bu ayıp artık son bulmalıdır.”

İzmir ŞubelerÇalışanlardan yapılan gelir vergisi kesintilerini eleştiren Atalay, ücretlerden yüksek oranda kesilen gelir vergileri nedeniyle toplu iş sözleşmesiyle elde ettikleri kazanımların geri alındığını söyledi.

Hükümetin kadın istihdamını artırmak amacıyla bazı adımlar attığını ama bunları yeterli görmediklerini dile getiren Atalay, çalışan annelerin istihdamdan ayrılmaması için her işyerinde kreşlerin zorunlu hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Çocuk işçiliği sorununa da değinen Atalay, “Öyle merhametsiz işverenler var ki 10 yaşındaki çocuklara boyundan büyük işler yaptırmaya devam ediyorlar. Buradan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sesleniyorum, bu konuda daha ağır yaptırımlara ihtiyaç var” diye konuştu.

AntalyaAtalay, TÜMTİS Sendikası yöneticilerine verilen cezaya da değinerek, “Demokratik bir toplumda olmaması gereken bir şekilde, sendikal örgütlenmenin işverenin şikâyetiyle dava konusu edilmesi ve şube yöneticilerinin hapis cezasına mahkûm edilmesi kabul edilemez niteliktedir. Bu yapılan sendikal örgütlenmeye bir darbedir. TÜRK-İŞ, üye tüm sendikalarıyla TÜMTİS Sendikasının, yöneticilerinin ve üyelerinin yanındadır” dedi.

Soma, Ermenek, Şirvan ve Elbistan’daki maden işletmelerinde yaşanan iş kazalarına da değinen Atalay, kayıtdışılık ve denetimsizlik nedeniyle iş kazalarının can yakmaya devam ettiğini kaydetti.

 width=

Sendikamız üyesi emekçiler, 1 Mayıs’ı kutlamak üzere birçok ilde alanlardaydı.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu