Haberler

14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun: “Toplumsal sağlık için demokrasi ve adalet”

Güvenceli ve sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturan unsurların başında sağlık emekçilerinin birikimi, emeği ve özverisi gelmektedir.

Tüm dünyanın ve ülkemizin koronavirüs salgının ağır etkisi altında kaldığı koşullarda, yaşamlarını ortaya koyarak inanılmaz özverileriyle insanların sağlığı için savaşan, hekiminden hemşiresine, eczacısından hastabakıcısına, temizlik görevlisinden büro çalışanına, kısaca sağlık sisteminin her konumunda bulunan tüm emekçilere saygımız sonsuz.  Onların özverileri için duygularımız sevgi ve saygı kavramlarının çok ötesinde ve kelimelerimiz yetersiz. Çünkü yaptıkları ve birçoğunun yaşamlarıyla ödedikleri bedeli tanımlamak  olanaksız.

Onların tüm özverilerine rağmen ekonomik ve sosyal taleplerini  gündeme getiren meslek ve emek örgütlerine yanıt verilmemesi,  her türlü zorluğa rağmen ağır çalışma koşullarında  bırakılmaları asla unutulmayacaktır.  Oysa ülkemizde sağlık sisteminin çetin ve zo rlu koşullarında çalışmalarını sürdüren sağlık emekçilerinin yaşadıkları sorunların çözümlenmesi, ekonomik ve sosyal taleplerinin gerçekleştirilmesine, toplumsal sağlık için demokrasi ve adalet sloganını bayraklaştıran örgütlerine destek ve dayanışmanın sağlanmasıyla olanaklıdır.

Sağlıkta dönüşüm politikalarının yarattığı yılların birikimi olan çok katmanlı ve ağır sorunlara, emeklerinin sıradanlaştırılmasına; güvencesiz koşullarda bırakılmalarına; özlük haklarına yönelik yetersiz ve ayrımcı düzenlemelere; artan baskı, şiddet, yıldırmalara rağmen, gece-gündüz demeden çalışan sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor; yaşamamıza ve sağlığımıza kattıkları değer ve onur için bir kez daha teşekkür ediyor; koronavirüs salgını ile şiddet sonucu yaşamlarını yitiren tüm sağlık çalışanlarının önünde saygı ile eğiliyoruz.

Temel insan hakkı olan sağlığın sürdürülebilirliğini temsil eden tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu