Haberler

17 Ağustos 1999 Depreminin 19. Yılı

 data-lazy-src=

Kocaeli, Sakarya, Düzce, Yalova ve İstanbul Avcılar’da büyük yıkımlara ve ölümlere yol açan depremin ardından yapılan tüm bilimsel araştırmaların temel vurgusu, deprem etkilerini dikkate alan önlemlerin mutlaka kısa sürede oluşturulması oldu.  Ancak aradan geçen 19 yılda, ilk yıllarda deprem için özel vergi alınmasına ve yapı stoklarının yenileneceğine söz verilmesine rağmen bilimsel gerçeklerin tersine uygulamalar yürürlükte kaldı. Kalıcı ve etkili önlemler alınmadı, Oysa 81 milyon insanın yaşadığı ülkemizde en az 50-60 milyon insanımız birinci ve ikinci derecede deprem kuşağı içinde yaşamaktadır. Ülkemizin ekonomik potansiyelinin ise yine aynı biçimde yüzde 70’i deprem alanları içinde kalmaktadır. Tüm bu gerçekler ortada dururken genel ve yerel yönetim birimlerinin kayırmacılık politikalarının sonucu olan yasa dışı yapılaşmalara 24 Haziran Genel Seçimleri ortamında “İmar Affı” getirilebilmiştir.

Şurası bilimsel bir doğrudur: Depremlerin oluşmasını engellemek olanaksızdır; yıkımlarını durdurmak ise olanaklıdır.

Bu konuda önlem almak ülke yöneticilerinin temel görevidir. Bunun için öncelikle, yerleşim merkezleri kar ve rant getirilerine göre değil, sosyal devlet anlayışına göre planlanmalı, insan odaklı olarak güvenli biçimde düzenlenmeli ve demokratik katılım sağlanarak etkin olarak yönetilmelidir.

Onbinlerce insanımızı yitirdiğimiz 17 Ağustos 1999 Depreminin 19. yılında; yaşamlarını kaybeden tüm yurttaşlarımızı, sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.

 TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI
GENEL YÖNETİM KURULU
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu