Haberler

17 Ağustos 1999 Gölcük Depreminin 22. Yılı

Türkiye tarihinin en büyük felaketlerinden biri olan Kocaeli Gölcük Merkezli 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 22 yıl geçti.

Ankara’dan İzmir’e çok geniş alanda duyulan depremde resmi rakamlara göre 20 bine yakın insan yaşamını yitirdi, onbinlerce insan yaralandı ve etkileri bugüne kadar süren derin psikolojik sorunlar yaşadı.

Kocaeli, Sakarya, Düzce, Yalova ve İstanbul Avcılar’da büyük yıkımlara ve ölümlere yol açan 17 Ağustos depreminin yarattığı yıkımların ana nedeni, bilimsel gerçeklerin dışlanarak, kent yerleşmelerinin rant temelli oluşturulmasıdır. Bu durum günümüzde de varlığını sürdürmektedir.

17 Ağustos Depreminin üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen yeni bir depremle yıkılma riski taşıyan yüzbinlerce bina yenilenememiş, depremin yıkımlarına karşı etkili önlemler yaşama geçirilememiştir. Bu süre içinde aktif deprem riski taşıyan tüm bölgelerde nüfus neredeyse bir kat daha artmıştır.

Nüfusunun yaklaşık yüzde 80’nin birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde bulunan Türkiye, yeni bir depremin yaratacağı yıkımlara ne yazık ki hazırlıklı değildir.

Deprem gerçeğine karşı kalıcı önlemler almak siyasal iktidarların temel görevidir. Onların dünkü uygulamalarla kendi siyasi hareketlerinin karşıtı olarak gördüklerini suçlayarak bahane üretmeleri ve bu bahanelerin ardına sığınmaları kabul edilemez. Çünkü sorumludurlar ve sorumlu olarak görevlerini tam ve eksiksiz biçimde yapmak zorundadırlar.

Deprem riski tüm ülkemiz için gerçek bir tehdittir ve tehlikedir.  Bunun için tüm yerleşim yerleri kar ve rant getirilerine göre değil, bilimsel gerçekler temel alınarak sosyal devlet anlayışına göre yeniden planlanmalı, insan odaklı olarak güvenli biçimde düzenlenmeli ve demokratik katılım sağlanarak etkin olarak yönetilmelidir.

17 Ağustos 1999 Depreminin 22. yılında; yaşamlarını kaybeden tüm yurttaşlarımızı, saygı ve rahmetle anıyoruz.

 TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI GENEL YÖNETİM KURULU
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu