Manşet Haberler

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun!

19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a gelen Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşları, büyük bir savaşın enkazı arasından Anadolu direnişini başlattı. Açlık, yoksulluk, sefalet ve umutsuzluğun içinde bağımsızlık ve özgürlüğün tohumlarının atıldığı bu direniş; insan haklarının tanındığı demokratik Cumhuriyet’in inşası mücadelesine ışık tuttu.

Tez-Koop-İş Sendikası olarak 105 yıl önce başlatılan çağdaşlaşma ve demokratikleşme girişimlerini coşkuyla anıyoruz. Aynı zamanda gençlik bayramı olarak kutlanan bu günde Türkiye’de gençlerin umutsuzluk, kaygı ve güvensizlikte ortaklaşmasına neden olan sorunlara dikkat çekmeyi sorumluluk kabul ediyoruz:

  • Gençlerin önemli bir bölümü, eğitimin piyasalaştırılması nedeniyle en temel haklarından biri olan eğitimden mahrum bırakılmaktadır.
  • Eğitim sistemine dâhil olabilen gençler için ise mevcut sistemin sıkıntıları, ekonomik krizle birleşmektedir. Öğrenciler okul ve sınav stresiyle başa çıkmaya çalışırken diğer yandan düşük ücretlerle, güvencesiz biçimde çalışmak zorunda bırakılmaktadır.
  • Eğitim müfredatının bilimsel bir program çerçevesinde yürütülmemesi, özgür düşüncenin kalesi olan üniversitelerin özerkliklerini yitirmesine yönelik baskıcı politikaların sürdürülmesi, ilerleme, gelişme ve bilimsel düşünceye engel teşkil etmektedir.
  • Sosyal ve kültürel faaliyetlere ulaşılabilirlik giderek azalırken uyuşturucu gibi olumsuz etmenlere çekilen gençlerin sayısı artmaktadır.
  • İşsizlik, güvencesizlik, eksik istihdam ve yoksulluk sarmalındaki gençler, yaşamlarının ilerleyen yıllarında da aynı sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.

Tüm bu sorunlar, gençlerin katılımıyla, kapsamlı ve planlı bir gençlik politikasının yaşama geçirilmesinin zorunluluğuna ve gerekliliğine işaret etmektedir.

Tez-Koop-İş Sendikası olarak, aydınlık, eşit, demokratik bir geleceği gençlerle el ele inşa edeceğimize inanıyor; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz!

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu