Genel

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

104 yıl önce bugün açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi, emperyalist işgalden kurtuluşun en önemli adımlarından biriydi. Egemenliğin doğrudan halk tarafından kullanılacağı biçimde gerçekleştirilen kurucu Meclis, demokratik meşruiyetini de çoğulcu bir temelde yükselmesinden aldı.
23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yansıttığı fikirleri geliştirmenin, bağımsızlık ve yurttaşlık temelinde yaktığı ateşi büyütmenin sorumluluğunu taşıyor; Meclis’in kuruluşunu gerçekleştiren Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını bir kez daha saygıyla anıyoruz.
Cumhuriyetin çocuklara emanet edilmesini simgeleyecek biçimde 1929 yılında çocuklara armağan edilen bu önemli günde, her koşulda çocuğun üstün yararının korunması; istismarın, şiddetin, yoksulluğun, çocuk emeği sömürüsünün son bulması için çalışmaya devam edeceğimizi belirtiyoruz.
Kurucu niteliklerle donanmış Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yılında, çocukların mutlu, sağlıklı ve eşit olduğu bayramlar umuduyla; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu