Manşet Haberler

26 Kasım 2019 Bursa: Erişimde Sendikal Örgütlenme İçin Basın Açıklaması

Tez-Koop-İş Sendikası, Türkiye İş Bankası iştiraki Erişim Çağrı Merkezi’nde sendikal örgütlenme çalışmalarının engellenmesi nedeniyle düzenlediği kitlesel basın açıklamalarının altıncısını 26 Kasım 2019 tarihinde Bursa’da düzenledi.

Türkiye İş Bankası Bursa Şubesi önünde düzenlenen kitlesel basın açıklamasına Tez-Koop-İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar, Bursa Şube Başkanı Bülent Çetin, Şube İdari Sekreteri Emrullah Halıcı, Şube Mali Sekreteri Engin Öztürk, Şube Örgütlenme Sekreteri Kazım Eskici ve Şube Eğitim Sekreteri Pelin Uzun ile sendika üyelerimiz katıldı. Etkinliğe Türk-İş Bursa Bölge Temsilcisi Ruhi Biçer ve diğer sendikalar da destek verdi.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar, Erişim Çağrı Merkezi’ndeki sendikal örgütlenmeye dönük baskıları kınayarak Genel Yönetim Kurulu’nun basın metnini okudu. Metinde özetle şu ifadeler kullanıldı: 

“Türkiye İş Bankası’nın ve çok sayıda iştirakinde on binlerce kişinin sendikalı olduğunu bildiğimiz bir kuruluşun sendikalaşma hakkını açık biçimde engellemeye çalışması olağan karşılanamaz. Bir kez daha hatırlatmak, uyarmak ve dikkatlerini çekmek istiyoruz: Sendikalı olmak uluslararası sözleşmelerle ve Anayasamızca güvence altında olan yasal bir haktır, demokratik bir haktır ve tümüyle bir özgürlüktür. Sendikal hakların kullanılmasını engellemek, kişi hak ve özgürlüklerine aykırı olduğu için Türk Ceza Kanunu’nun 118. Maddesine göre açık biçimde suçtur. Bu noktada Sendikamızın yaşadığı sendikal örgütlenme çalışmalarının engellenmesinin yanı sıra İş Bankasında da örgütlü olan kardeş sendikamız BASİSEN’in yine örgütlü olduğu başka bir bankada 700 emekçi kardeşimiz çeşitle bahaneler gerekçe gösterilerek işten çıkarılmıştır. Bu haksız ve hukuksuz tutumu bir kez daha kınıyor, BASİSEN ile dayanışma içerisinde olduğumuzu da belirtiyoruz.”

 

Erişim’de Sendikal Örgütlenme Hakkı İçin Basın Açıklamaları

12 Eylül 2019 İstanbul

18 Eylül 2019 Eskişehir

1 Ekim 2019 Ankara

15 Ekim 2019 İzmir

5 Kasım 2019 Antalya

26 Kasım 2019 Bursa
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu