Haberler

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü: Demokratik Toplum, Özgür Basınla Mümkündür

“Herkesin kanaat ve ifade özgürlüğüne hakkı vardır; bu hak, müdahale olmaksızın kanaat taşıma ve herhangi bir yoldan ve ülke sınırlarını gözetmeksizin bilgi ve fikirlere ulaşmaya çalışma, onları edinme ve yayma serbestliğini de kapsar” (İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Madde 19).

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (RSF) 2022 yılı dünya basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 149. sırada yer alan Türkiye, basın özgürlüğünün kısıtlandığı bir ülke görünümündedir. Basın özgürlüğünün kısıtlandığı ülkelerde ise demokratik işleyiş zedelenir; insan hakkı ihlalleri yaygınlık kazanır. Bu bağlamda demokrasi ve insan hakları açısından ülkemizin temel sorunlarından birinin basın özgürlüğüne yönelik engeller olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Oysa basın, yayın ve iletişim özgürlüğü evrensel bir değer; uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış bir haktır.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Gününde, demokratik bir toplumun ancak özgür bir basınla mümkün olduğunu; basının üzerindeki tüm baskılar kaldırılmadan gerçek demokrasinin inşa edilemeyeceğini vurguluyoruz.

 

Tez-Koop-İş Sendikası olarak, özgür basını savunmayı; yaratılmak istenen tek sesli basına karşın emek ve demokrasi mücadelesi yönünde yayın yapan basın ile dayanışmaya devam etmeyi demokratik bir görev sayıyoruz.

 

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu