Eğitim-Araştırma

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bir yılı aşkındır tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen pandemi koşullarında karşılıyoruz.

Evde, işyerinde, sokakta ve yaşamın tüm alanlarında pandeminin yarattığı olumsuz etkiler kadınların üzerinde çok daha eşitsiz, haksız ve ağır gelişiyor. Onlar daha çok ücretsiz izine zorlanıyor, daha düşük ücretlerle çalıştırılıyor, daha çok işten çıkartılıyor ve daha çok ev ve sosyal bakım sorumluluğu ile yaşıyor… En önemli gelişmelerden biri de kadınlara yönelik ev-içi şiddetin hem ülkemizde, hem dünya da arttığı gerçeğidir.

Toplumsal yaşamın tüm alanlarında farklı düzeylerde ayrımcılıklar, eşitsizlikler ve dışlanmışlıklar içinde bulunan kadınların sorunları, gerçekte tüm insanlığın sorunlarıdır.

Kadınlar, toplumsal yaşantının pek çok alanında, kırda, kentte, sokakta, evde, okulda ve işyerinde eşitsiz ve ayrımcı uygulama ve davranışlarla karşı karşıya kalmaktadır.

Çalışma yaşamına girişte ve çalışma süreci içinde genel olarak dışlanan ve eşitsiz davranışlarla karşılaşan derin ve yaygın ayrımcılıklara uğrayan kadınlar, gerçekte istihdam sorunlarının ağır yükünü de taşımaktadır.

Kadının eşitsizlikler ve ayrımcılıklarla tanımlanan toplumsal konumunun değiştirilmesi olanaklıdır. Bunun için sorunun kaynağını oluşturan nedenlerin ortadan kaldırılması, kadının toplumsal rolünün yaşamın her alanında güçlendirilmesi zorunludur.

Dünya tarihinin kanıtladığı önemli gerçeklerden birisi kadınların katılımı olmaksızın ekonomik, toplumsal ve kültürel ilerleme sağlanamaz; barış ve güvenlik oluşturulamaz; demokratik hak ve özgürlükler korunamaz, geliştirilemez ve ilerletilemez.

İnsanlığın bugünü ve geleceği için ayrımcılıklara, eşitsizliklere karşı demokrasi ve özgürlükler için mücadeleyi yükseltmek zorunludur. 

8 Mart 1857’de New York’ta bir tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 1910 yılında toplanan konferansta 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanması önerisini getiren Clara Zetkin’in dediği gibi: “Yaşamın olduğu her yerde mücadele!”

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü, kadının toplumsal rolünün daha da güçlendiği, ayrımcılıkların yok olduğu, eşitlikçi bir dünya özlemiyle kutluyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu