Manşet Haberler

Antalya Şubesi’nde Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü Etkinliği

Tez-Koop-İş Sendikası Antalya Şubesi 27 Kasım 2019 tarihinde Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Kültür Sanat Binası Toplantı Salonu’nda kadına yönelik şiddeti konu edinen bir etkinlik düzenledi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte Tez-Koop-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Barış Özdemir, Şube İdari Sekreteri Özgür Tingir, Şube Mali Sekreteri Gökhan Pelit, Şube Örgütlenme Sekreteri Ayfer Arslan, Şube Eğitim Sekreteri Aykut Akın ile Şube Kadın Komisyonu ve sendika üyeleri yer aldı.

Etkinlik Antalya Şube Başkanı Barış Özdemir’in açılış konuşmasıyla başladı. Özdemir, Şube Kadın Komisyonuna etkinlik için teşekkür ederek komisyonun böylesi etkinlikleri devam ettirmesi gerektiğini belirtti. Özdemir’in konuşmasının ardından “Alarga” adlı kısa film izlendi.

Şube Kadın Komisyonu adına kürsüye çıkan Alev Şen 25 Kasım’ın tarihini aktardı ve “dünya üzerinde yaşayan tüm kadınların ve kız çocuklarının giderek artan ve hayatın her alanında maruz kaldıkları cinsiyete dayalı şiddet hem kadınları hem de tüm toplumu saran sosyoekonomik koşullar, politik gelişmeler ve kültürel etkenler ile birlikte değerlendirilerek çözüme ulaştırılmalıdır” dedi. Etkinlik Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Betül Urhan’ın “toplumsal cinsiyet” başlıklı sunumu ile devam etti.

Toplumsal cinsiyet sunumunun ardından “Toprağın Kadınları” adlı kısa filmin izlenmesiyle süren etkinlik, üyelerimiz Kamer Billa, Suna Günay ve Çiğdem Boyracı’nın Türkiye’de yakın zamanda işlenmiş kadın cinayetlerinin özetini yapmasıyla son buldu. Yapılan özetlerle cinayetlerin önlenebilirliğine ve bu noktadaki aksaklıklara dikkat çekildi.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu