Örgütlenme

Basın Açıklaması: Makro Market İşçileri Haklarını Alana Kadar Mücadele Etmeye Devam Edeceğiz!

Kriz gerekçesiyle mağazalarını kapatan Makro Market’te işsiz kalan ve haklarını alamayan işçiler ile ilgili Ankara’da basın açıklaması düzenlendi. Sendikamız Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar’ın okuduğu açıklamada ekonomik krizin yükünün işçilerin üzerine yüklenemeyeceğine vurgu yapıldı. Açıklamada sendikamızın, Makro  Market işçilerinin yasalardan doğan haklarının alınması için başlatılan hukuki süreci yakından takip edeceği belirtildi.

 

Açıklamanın tamamı:

 

Makro Market İşçileri Haklarını Alana Kadar Mücadele Etmeye Devam Edeceğiz!

 

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin faturası krizi yaratanlara değil, emeğiyle alınteriyle yaşamını sürdüren işçilere kesildi. Kapanan ve daralan işyerleri, ilan edilen konkordatolar nedeniyle binlerce işçi işten çıkarıldı, binlerce işçinin tazminatları gasp edildi ve işsiz bırakıldı. Yani krizin yükü işçilere yıkıldı.

Ülke genelinde 250’den fazla mağazası ve 6 bin 500 çalışanı olan Makro Market de kriz gerekçesiyle birçok mağazasını kapattı. Krizin faturası Makro işçilerine kesildi, yüzlerce Makro işçisi yasal hakları olan kıdem ve ihbar tazminatlarını dahi alamadı. O günden bu yana Makro Market işçileri Türkiye’nin dört bir yanında aylardır gaspedilen kıdem ve ihbar tazminatları, ödenmeyen fazla mesai ücretleri için mücadele ediyor.

Bugün Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nde görülen Makro Market işçilerinin davası Bilirkişi Raporu’nun tamamlanmaması nedeniyle 14 Mayıs 2019 tarihine ertelenmiştir. Dava daha fazla geciktirilmeden Makro işçilerinin mağduriyeti giderilmeli, hakları verilmelidir.

Tez-Koop-İş Sendikası olarak Makro işçileri ile birlikte sesimizi duyurmak için bugün bir kez daha Makro Market Genel Merkezi önündeyiz. Buradan bir kez daha duyuralım. Makro Market işçileri hakkı olandan beş kuruş fazlasını istememektedir. İşçilerin taleplerini görmezden gelemezsiniz. Gasp ettiğiniz kıdem tazminatları Makro işçilerinin emeğinin hakkı, çocuklarının geleceğidir.

Bu noktada sendikamız Tez-Koop-İş, Makro işçilerinin yasalardan doğan haklarının alınması için başlatılan hukuki süreci yakından takip etmektedir. Kriz bahanesiyle işçilerin emeğine, alınterine el koyanlara karşı Makro işçilerinin yanında olmaya devam edecektir.

  1. Kıdem tazminatı dahil işçi alacakları devlet alacakları dahil tüm alacaklardan öncelikli sıraya alınmalı ve işverenin mal varlığından öncelikle işçi alacaklarının ödenmelidir.

 

  1. İflas eden veya ödeme aczi içinde bulunan işverenlerin yanında çalışan ve bu nedenle kıdem tazminatını alamayan işçilerin kıdem tazminatı alacaklarını, mevcut Ücret Garanti Fonundan almalarının yolu açılmalıdır.

 

  1. Kriz bahane edilerek işverene teşvik fonuna dönen İşsizlik Sigortası Fonu’nun amacı dışında kullanılmasına son verilmelidir. İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları kolaylaştırılmalıdır.

 

  1. Kıdem tazminatının ve diğer işçi alacaklarının işverenin suiistimaline ve ödeme güçlüğüne karşı korunması için ILO’nun 173 sayılı İşverenin Ödeme Güçlüğüne Düşmesi Halinde İşçi Alacaklarının Korunması Sözleşmesi onaylanmalıdır.

 

Tez-Koop-İş Sendikası olarak işsizliğe ve açlığa mahkum edilen Makro işçilerinin gasp edilen hakları için bugün oturma eylemindeyiz, eylemlerimiz haklarımızı alana kadar devam edecek!

MAKRO İŞÇİLERİ YALNIZ DEĞİLDİR!
DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ!

 

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI
GENEL ÖRGÜTLENME SEKRETERİ
ÇAĞDAŞ DUYAR
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu