Tez-Koop-İş Kadın Sayı 5

Bu Sayıda…

Tez-Koop-İş Kadın 1 Yaşında!

Merhaba,

Tez-Koop-İş Kadın, koskoca 1 yılı geride bıraktı. Öğrenerek, gelişerek, büyüyerek yolumuza devam ediyoruz. Her yeni sayıda sizlerden fikirler alarak şöyle bir durup geriye bakıyoruz. Böylece, yeni yaşımıza daha sağlam adımlarla “merhaba” diyoruz.

5. sayımız, 1. yılımızın son sayısı. Gündemimiz; “Biz durursak hayat durur!” sloganıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Dosya konumuz “eşitlik”. Bakalım bu sayıda sizleri neler bekliyor:

Dosya içinde çok çeşitli konularda yazılara yer verdik. Hepsinin yolu eşitliğe çıkıyor. Ancak, Türk Kadınlar Birliği Başkanı Avukat Sema Kendirci ile yaptığımız söyleşi, Türkiye’de yasal düzlemdeki eşitlik mücadelesinin tarihini görmek açısından önemli. Ayrıca, Türkiye’nin, GREVIO Raporu ile netleşen, eşitlik yolundaki mevcut durumu hakkında bilgiler veriyor. Yasemin Başlı’nın “Çocuk Yetiştirirken Eşitlik” yazısının ise dosya içindeki en ilgi çekici yazılardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

“Emeğimiz” başlığı içerisinde iki önemli akademisyenin -Nilgün Ongan ve Nurcan Özkaplan- emek dünyasına dair yazılarını bulabilirsiniz. Nilgün Ongan ekonomik kriz ve kadın emeğini, Nurcan Özkaplan ise AVM işçilerini yazdı. “Psikoloji” sayfasında Ayla Yılmaz’ın mobbing üzerine yazdığı yazının işyerinde yaşadığımız psikolojik şiddeti tanımlamak ve ona çözüm bulmak açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. ODTÜ’deki üyelerimizle gündelik hayat ve ODTÜ Grevi üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşi, sendikamızın tarihinden önemli bir anekdotu sizlerle paylaşmamızı sağladı. Ayrıca siz üyelerimizden gelen yazılar ve haberler her sayıda artış gösteriyor. Dergimiz sizin katkılarınızla büyüyor ve güzelleşiyor.

Hindistan’daki kadınlardan selam var! Bu sayıda uluslararası sendikaların en büyüklerinden biri; Kendi Hesabına Çalışan Kadınlar Birliği (SEWA) ile ufkumuzu açan bir söyleşi gerçekleştirdik. SEWA’nın deneyimlerini bir kenara not ettik. Dergimiz yine renkli ve dopdolu. 1. yaşımız ve Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun! 2019 emeğin sesini daha da yükselteceğimiz bir yıl olsun!

 

Bu Sayıda…

 

Gündem

 

8 Mart yaklaşıyor / Biz durursak dünya durur!

Tez-Koop-İş Kadın Dergisi 1 Yaşında

Dünyadan Haberler 2018’in öne çıkan başlıkları

Türkiye Kadın Buluşması Birlikte daha güçlüyüz

Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddet ve Tacizle Mücadele

 

Eşitlik Dosyası:

Sinema

“Suffragate” Hak verilmez, alınır!

Grevio Raporu

Sema Kendirci: Eşit bir dünya kurmayı hep birlikte başaracağız!

Haklarımız

Çalışma hayatında kadına yönelik ayrımcılık

İstatistikler

Kadınlar hangi ülkelerde siyasette eşit temsil düzeyine daha yakın? Rakamlarla eşitlik…

 

Söyleşi-Röportaj

Reema Nanavaty: “Kadınların ekonomik güçlenmesinin toplumdaki duruşlarının iyileşmesine ve kadına yönelik şiddet vakalarının azalmasına yardımcı olacağına güçlü bir şekilde inanıyoruz!”

“ODTÜ Grevi’nde kadınlar hep en ön safta bulundular”

Pazarcı Kadınlar: Tez-Koop-İş Kadın Dergisi, Ankara Kolej’deki Sosyete Pazarı’ndaydı…

Emeğimiz

Mağaza çalışanları: genç ve yorgun

Kadın emekçiler hep krizdeydi, şimdi sorunlar derinleşiyor

Psikoloji

Çocuk yetiştirirken / Eşitlik

Mobbing ve başetme yolları

Sivil Toplum

Kolektif Üretim ve Dayanışma: Kadın Kooperatifleri

Sağlık

Kadın sağlığı

Öykü

Gülsüm’ün Doğası

Sanat ve Yaşam

Sevgililer Günü

Sevgililer Günü mektubu ya da “Tarzan & Jane”

Tiyatro

Acaba katil kim?

Lezzetin Göçmen Kuşu

Konya Mutfağı’ndan lezzetler

Mizah

elyazısı
Başa dön tuşu