Tez-Koop-İş Kadın Sayı 8

Bu Sayıda…

Merhaba

Yeni yıla 474 kız kardeşimizi toprağa vererek girdik. 8 Marta da erkek şiddetinin gölgesinde giriyoruz. Oysaki Türkiyeli kadınlar olarak ne kadar büyük kazanımlarımız var. Erkek ve kadın birlikte kurduğumuz Cumhuriyet’le elde ettiğimiz kazanımlara, son yıllarda yenilerini ekledik. 25 Kasım ve 8 Martı içeren haberlerimizde, bu kazanımlara değindik. 

25 Kasım ve 8 Mart, sendikamız için çok önemli tarihler. Kadın çalışan sayısı yüksek olan Tez-Koop-İş Sendikası, bu yıl da kadın üyeleriyle 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününü andı. Biz de Sendikamızın 25 Kasım etkinliklerini duyurduk sayfalarımızda. 

*** 

Bu sayımızın dosya konusu milyonlarca insanı ilgilendiriyor: Ekonomik Kriz ve Kadın. Kriz bütün emekçileri vuruyor. Ancak ekonomik veriler ve araştırmalar, krizin kadın işsizliğini daha çok artırdığını gösteriyor. Ekonomik Kriz ve Kadın dosyamızda, krizin kadın emeğine etkisini, bilimsel verilerle açıklayan makaleler yer alıyor. Ülkemizin önde gelen feminist iktisatçılarının katkısıyla oldukça zengin bir dosya hazırladık. Betül Urhan, İpek İlkkaracan ve Emel Memiş’e değerli katkıları için çok teşekkür ediyoruz. 

Teorilerin vücut bulmuş halini de, sendikalı olduğu için işten atılan iki işçi kadınla yaptığımız haber açığa çıkarıyor. 19 Kasımdan bu yana direnişten geri adım atmayan Nimet Özkaya ve Kadriye Horlu, azmi, cesareti ve onurlu mücadelesiyle bütün işçilere örnek oluyor. Çadır kurmalarına izin verilmeyen, açık havadaki sobanın başında kış soğuğundan korunmaya çalışan iki güzel işçi kadını, Tez-Koop-İş Kadın Dergisi olarak yürekten kutluyoruz. 

Ekonomik krizle yükleri artan bir kesim daha var: EYT’liler. Emeklilik hakları elinden alınan yüzbinlerce işçi, bir kadının liderliğinde hak mücadelesini sürdürüyor. EYT Başkanı Gönül Boran Özüpak ile EYT’lilerin filmlere konu olabilecek hikâyesini konuştuk. 

Hayat inişler ve çıkışlar arasında gidip geliyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve krizle düşüşe giren kadın, yine içindeki güçle ayağa kalkıyor, yarınlara umutla başlıyor. Düşüşü, depresyonu anlattığı yazısıyla Psikolog Ayla Yılmaz’ın; dayanışma ruhuyla çıkışı da Ayten Semerci’nin kalemiyle keyifle okuyacağınızı umuyoruz. 

İnişlerinizin kısa, çıkışlarınızın uzun ve keyifli olması dileğiyle… 
Başa dön tuşu