Tez-Koop-İş Kadın Sayı 6

Bu Sayıda…

Merhaba,

Baharla birlikte 1 Mayıs’ı da geride bıraktık… 2019’un Emek ve Dayanışma Günü’nde alanları dolduran kadınlar, ekonomik ve cinsiyet temelli sömürüden özgürleşme mücadelesi yolunda bir barikat daha ördüler.

Biz de, 6. sayımızda “mücadele özgürleştirir!” diyoruz. Gelin bu sayımızda neler hazırladık bakalım.

Dosyamızın içinde, emek alanı başta olmak üzere, farklı mücadele alanlarına dair yazılar bulabilirsiniz. Dosyamızı Novamed ve Flormar’daki kadınların direniş sürecini anlatan heyecan verici bir yazıyla açıyoruz. Bu vesileyle, geçtiğimiz Mart ayında sendikal mücadelelerini umut verici kazanımlarla sonuçlandıran Flormar İşçilerini selamlayalım. Dosyamızda yine emek alanından iki söyleşiye yer verdik: Sendikamızın emekli üyesi Mihriban Bozkurt sizi tarihte ufak bir yolculuğa çıkaracak; Makro işçisi kadınlar ise bugünkü dayanışma ruhunu hissetmenize yardımcı olacak.

Psikoloji bölümünde Ayla Yılmaz iletişim engelleriyle nasıl mücadele edeceğimizi anlatırken, Sinema köşesinde Ayten Semerci “Eşitlik Savaşçısı” filmi üzerinden eşitlik için direnmenin yollarını bize gösteriyor. 

Peki, başka neler var?

Emek alanındaki toplumsal cinsiyet çalışmalarının iki önemli ismi Doç. Dr. Betül Urhan’ın ve Prof. Nurcan Özkaplan’ın köşeleri dopdolu. Betül Urhan sendikalardaki toplumsal cinsiyet duyarlılığının ölçütlerini gösterirken, Nurcan Özkaplan Türkiye’deki AVM’lerde çalışanların sendikal örgütlenmeye yaklaşımlarını işçilerin kendi diliyle aktarıyor. Betül Urhan’ın gösterdiği istatistikler içeride; Nurcan Özkaplan’ın aktardığı deneyimler ise dışarıda, sendikaların güçlü örgütlenme stratejileri kurmaları gerektiğine işaret ediyor.

Hukuk alanındaki kazanılmış hakların ihlali, son günlerde “Nafaka” tartışmalarıyla bir kez daha gündeme geldi. Sema Kendirci Uğurman’ın yazısı bu konudaki soru işaretlerini gideriyor, tartışmaları aydınlatıyor. 

Anadolu Ateşi’nin dansa büyük bir tutkuyla bağlı iki dansçısıyla yaptığımız söyleşiyi keyifle okuyacağınızı tahmin ediyoruz. 

Dergimizin 6. sayısı yine rengârenk! Ayrıca belirtmek gerekir ki sizden gelen yazılardaki artış bizleri çok sevindirdi. Gelecek sayılarda da yazılarınıza, görüş ve önerilerinize yer vermekten büyük mutluluk duyacağız. 

Son olarak; umutlarımızın çiçek açtığı son sayfamızı da renklendirmeyi ihmal etmeyin.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu