Haberler

Bu Son Olsun, İş Kazaları Önlensin, İşçi Ölümleri Durdurulsun.

Adana Kozan’da Göksu Irmağı üzerine kurulu bulunan Gökdere Köprü Barajı’nın tünel kapağı, 24 Şubat 2012 Cuma günü öğlen saatlerinde basınç nedeniyle patladı. Barajda biriktirilen su, sele dönüştü. Selle kapılan 10 işçiden 2’sinin cenazesi toprağa verildi. 8 işçi hala kayıp.

Katliam gibi bir iş kazası daha işçi arkadaşlarımızı ölüme yolladı, ocaklara ateş düşürdü.

İşçiler onar onar ölüyor, yetkililer tedbir almıyor, sorumlular cezalandırılmıyor.

9 Şubat’ta barajın su tutmaya başladığı, baraj tünellerinde çatlaklar oluştuğu, çatlaklardan sızan suyun kum torbaları ile engellenmeye çalışıldığı, tahliye borularından boşaltılmaya çalışıldığı ve baraj kapağının patladığı basına yansıyan bilgiler arasında. İşçilerin oluşan çatlaklarla ilgili yetkilileri uyardığı ama sözlerinin dinlenmediği, işçilerin cenaze töreninde ailelerce, Adana Valisine aktarılırken öğrendiğimiz bilgiler arasında.

Patlamanın gerçekleştiği Gökdere Köprü Barajı’nın inşaatı, Sabancı Holding bünyesinde bulunan Enerji-Sa’ya ait. Kaza sonrasında basına açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Baraj, özel sektörün yaptığı bir baraj. Aslında denetimin ne kadar önemli olduğu anlaşılıyor”dedi. Eroğlu sözlerine, Gökdere Barajı’ndan boşalan suların Yedigöze Barajı’nda toplanarak sel riskinin önlenmesinin “sevindirici” olduğunu da ekledi. 

 

Soruyoruz, yönetenlere, yetkililere, sorumlulara
Madenlerde “güzel” ölmüştük,
Peki ya barajlarda, barajlarda nasıl öldük?

Enerji şirketleri ve destekçisi politikalar HES’lerle sadece doğayı, dereleri değil, işçileri de öldürüyor.

Bu katliam gibi kazada payı bulunan herkesi kınıyor, sorumluların cezasız bırakılmamasını istiyoruz.

Ölen işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve emek dostlarına başsağlığı dileriz.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu