Haberler

Çanakkale Şehitlerini Saygı ve Şükranla Anıyoruz

Çanakaleyi geçilmez kılan 18 Mart 1915 zaferi ülkemiz tarihi açısından son derece önemlidir.

Birinci Dünya Savaşında Osmanlı İmparatorluğu ile  savaşan İngitere ve Fransa başta olmak üzere İtilaf Devleti donanmasına ait çok sayıda savaş gemisi, Çanakkale Boğazından geçmeye çalıştılar. Amaçları İstanbul’u işgal etmek, stratejik önemi olan İstanbul ve Çanakkale Boğazlarını ele geçirmekti.

Ancak amaçlarına ulaşamadılar.  Çanakkale’de  dünya tarihine geçecek büyük bir direnişle karşılaştılar. Büyük bir özveri ile gerçekleşen direnişte yüzbinlerce asker yaşamını yitirdi. Ve sadece ülkemiz tarihine değil, dünya tarihine geçen şanlı bir zafer kazanıldı.

Çanakkale’de zaferin kazanılmasında  Anafartalar Komutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün belirleyici  tarihsel rolü oldu. Mustafa Kemal’in bu direnişteki başarısı

1919 yılında başlayacak Kurtuluş Savaşı ile 1923 yılında kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temel esin kaynaklarından birini oluşturdu.

Çanakkale’yi yaşamlarını ortaya koyarak düşman askerlerine geçilmez kılan, tüm şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyor ve Allah’tan rahmet diliyoruz.

Tez-Koop-İş
Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu