Manşet HaberlerÖrgütlenme

Çevre Mühendisleri Odası Çalışanları Ek Protokol İçin Harekete Geçti

Sendikamız Tez-Koop-İş’te örgütlü Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) çalışanları 29 Ağustos 2023 tarihinde Ankara 2 No.lu Şubemiz öncülüğünde basın açıklaması gerçekleştirdi. ÇMO Genel Merkezi önünde yapılan açıklamada Sendikamız üyesi ÇMO çalışanları yüksek enflasyon, hayat pahalılığı ve ekonomik kriz koşulları altında ek protokol taleplerini “Geçinemiyoruz! Hakkımız Olanı İstiyoruz! Yok Sayamazsınız!” diyerek bir kez daha dile getirdi.

Açıklamada söz alan Ankara 2 No.lu Şube Başkanı Mustafa Özgen, Sendikamız tarafından bir ay önce, ÇMO’ya, işçilerin ücretleri ve özlük haklarının iyileştirilmesine ilişkin görüşme çağrısında bulunduklarını fakat oda yönetimi kurulunca sendikaya herhangi bir dönüş sağlamadığını aktardı. İşçilerin yaşam koşullarının insan onuruna yakışır olmaktan uzak olduğuna dikkat çeken Özgen, “ÇMO emekçileri geçinemiyor. Resmi enflasyon oranlarının katbekat üstüne çıkan gerçek enflasyon oranları ve alım gücündeki sert düşüşler karşısında geçinmek, barınmak, en temel ihtiyaçlarını karşılamak oda emekçileri için imkânsız hale geliyor. ÇMO Yönetim Kurulu, yapılan personel toplantılarında emekçilerin taleplerini dinlemiyor; sendikamızın ek protokol çağrısını yanıtsız bırakıyor. Ücrete ilişkin talepler odanın mali durumu gerekçe gösterilerek geri çevriliyor. Oda Yönetim Kurulu, maaşların ödenebilmesinin tek yolunun odanın bütçesinin temelini oluşturan üye aidatlarının toplanması olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Emekçilerin, oda üyeleriyle aidatların ödenmesine ilişkin yapmak durumunda kaldığı görüşmeler yine emekçileri yıpratıyor. Bu yıpratıcı süreç sonunda, son dönemlerdeki en yüksek aidat gelirlerine ulaşılmış olsa da Oda Yönetim Kurulu tarafından ücrete ilişkin bir iyileştirme öngörülmüyor” diye konuştu.

Özgen işçilerin taleplerini şöyle aktardı: “Üyelerimizin emeklerinin karşılığını almalarını; zorunlu ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ücretlerle çalışmalarını sağlamak için yürürlükteki toplu iş sözleşmesine ek bir protokol yapmak istiyoruz. Her türlü baskı ve mobbingden arındırılmış bir çalışma ortamının güvence altına alınmasını istiyoruz. Varlık amaçlarından biri emeğin hakları için mücadele etmek olan ÇMO’da; emeğin değerinin bilinmesini ve emekçinin özne olarak tanınmasını istiyoruz.”

Ankara 2 No.lu Şube Başkanımız Mustafa Özgen’in ardından söz alan İşyeri Temsilcimiz Cem Yenilmez, oda yönetiminin işçilerin yaşadığı sıkıntıları sormak yerine, oda şubeleri ile olan sorunlarını aktardığını; aidatların toplanmadığı takdirde maaşların ödenmeyeceğini söylediğini ifade etti. Yenilmez, “Oda emekçileri olarak geçim sıkıntısı çekiyoruz. Oda Yönetim Kurulu tarafından yok sayılıyoruz. TMMOB’a bağlı bir meslek odası içinde asla yaşanılmaması gereken mobbinge maruz kalıyoruz. Birim yöneticilerimizle, üyelerimizle hatta sendikamızla karşı karşıya getirilmeye çalışılıyoruz. Bizler; meslek örgütü çalışanları olarak Odamızda yaşanan gerek ekonomik sorunların gerekse Oda örgütlülüğü ile ilgili sorunların tanığıyız. Bizler; meslek odalarının üyeleri ile birlikte çalışanlarının da hakkını savunması, her hangi bir işveren gibi değil TMMOB a bağlı bir meslek odası yönetimi gibi hareket etmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Haklı olduğumuzun söylemlerde onaylanmasını değil, haklarımızın verilmesini istiyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu