Haberler

ETUC’tan Dünya Kadınlar Günü’nde Avrupa Parlamentosu Seçimlerinde Cinsiyet Eşitliği İçin Oy Verme Çağrısı

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir açıklama yayınlandı.

 width=

Açıklamada Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinin, son dönemlerde yapılan en önemli seçim olduğu belirtilirken, seçimlerde kadınların sandığa gitmeleri ve oy vermelerinin, Avrupa’daki aşırı sağ partilerin yükselişini durdurmadaki önemi vurgulanıyor

Bu nedenle ETUC, seçimlerde kadınlar seçmen ve aday olarak demokrasinin bir parçası olmaya davet ediliyor.

ETUC Genel Sekreteri Montserrat Mir:

“Kadınlar, demokrasiyi sahiplenerek aşırı sağın yükselişini durdurma konusunda büyük bir fark yaratabilir. Kadınların oy verme oranı erkeklere göre daha az ancak aynı zamanda aşırı popülist ve aşırı sağ partilere oy verme olasılıkları da daha düşük.

Kadınları Mayıs ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sandığa gitmeye ve oy vermeye, erkek ve kadın arasında eşitliğin olduğu, işçiler için daha adil bir Avrupa fikrini destekleyen kadın adaylara ve partilerini desteklemeye çağırıyoruz.

Cinsiyet eşitliği her şeyden önce bir toplumsal adalet ve toplumsal ilerleme meselesidir. Bu, göçmenlere karşı öfkeyi körüklemek, Avrupa’da kadın erkek eşitliği ve işbirliğini zayıflatmak isteyen aşırı sağ ve ultra muhafazakar partilerinin isteklerinin tam tersidir.”

açıklamasında bulundu.

ETUC, ‘İşçiler İçin Daha Adil Bir Avrupa” başlığıyla bir seçim programı yayınlayarak programda cinsiyet eşitliğine de yönelik çeşitli taleplerde bulundu. Bu taleplerden bazıları:

  • Eşit işe eşit ücretin garanti altına alınması
  • 2017’de Avrupa Birliği tarafından kabul edilen Avrupa Sosyal Haklar İlkelerinin cinsiyet eşitliği de dahil olmak üzere tam anlamıyla uygulamaya konulması
  • Avrupa Birliği’nin kadın haklarını savunmak için eyleme geçmesi

Kaynak: https://www.etuc.org/en/pressrelease/etuc-launches-womens-day-call-vote-gender-equality-european-elections

Seçim programının tamamı için tıklayınız (İngilizce)… 
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu