Haberler

Fransa’daki İşçilere Sendikamızdan Destek

Tez-Koop-İş Sendikası, Fransa’da çalışma yaşamına ağır darbe indirecek yasal değişikliklere karşı sokağa çıkan işçilerle dayanışmasını göstermek için Fransız Büyükelçiliği önünde destek eylemi yaptı.

Fransa’da çalışma yaşamını alt üst edecek kanun hükmünde kararname düzenlemeleri binleri sokaklara dökerken, Türkiye’den de Fransa’daki işçilere destek geldi.

Sendikamız bugün Fransa’da sokağa çıkma çağrısı yapan ülkenin en büyük sendikası CGT ve işçilerle dayanışmasını göstermek için Fransız Büyükelçiliği önünde destek açıklaması yaptı. Türkçe, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılan basın açıklamasına, sendikamız yöneticileri, üyeleri ve emekçiler katıldı.

Sendikamız Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, konuşmasına Fransızca dilinde, “Fransa İşçi Sınıfının Mücadelesini Destekliyoruz” diyerek başladı.

Fransa’da çıkarılmak istenen çalışma yasasının, işçilerin kazanılmış haklarına ve toplu sözleşme düzenine saldırı olduğunu belirten Bozkurt, sözde işsizliği düşürmek amacıyla hazırlandığı söylenen yeni çalışma yasasının; çalışma yaşamının esnekleştirilmesini, kıdem tazminatına el uzatılmasını ve işçilerin daha kolay işten çıkarılmasını öngördüğünü vurguladı.

Fransız hükümetinin gizli planının aslında açık olduğunu ifade eden Bozkurt, “Amaç işsizliğe çözüm üretmek değil, aksine sermayenin talepleri doğrultusunda güvencesiz ve esnek çalışmayı yaygınlaştırmaktır” dedi.

Bozkurt, konuşmasında şunları kaydetti:

“Kapitalizmin krizine reçete olarak sunulan neoliberal politikalar tüm dünyada işçi sınıfını daha fazla işsizliğe, daha fazla güvencesizliğe ve daha fazla yoksulluğa mahkum etmiştir.

İşçiler birçok ülkede benzer saldırılarla karşılaşmakta ve çalışma yasalarında yapılan düzenlemelerle emeğin kazanılmış hakları gasp edilmektedir.

Küresel kapitalizmin artan saldırılarına karşı son bir yıldır dünya işçileri sokaktadır: Arjantin’de neoliberal reformlara ve kemer sıkma politikalarına, Brezilya’da emeklilik yaşının yükseltilmesine, Şili’de bireysel emeklilik sistemine, Hindistan’da işvereni koruyan yasal düzenlemelere, İngiltere’de düşük ücrete, güvencesizliğe, işyerlerindeki kötü muameleye, grev yapmayı zorlaştıran yasal düzenlemelere karşı işçiler dünyanın her yerinde direnmektedir.

İşçi sınıfı kapitalizmin topyekun saldırılarına karşı topyekun direnişler örgütlemeli, dünya işçileriyle uluslararası dayanışmalar göstermelidir. Türkiye’de bize düşen görev de dayanışmayı güçlendirmektir.

Tez- Koop- İş Sendikası olarak uluslararası dayanışmayı önemsiyor, direnen Fransa işçi sınıfının mücadelesini destekliyoruz.

Yaşasın İşçi Sınıfının Uluslararası Mücadelesi!

Yaşasın Sınıf Dayanışması!”
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu