Örgütlenme

Gebze Şubesi 9. Genel Kurulu Yapıldı

Sendikamız Gebze Şubesi 9. Genel Kurulu 14 Kasım 2020 tarihinde yapıldı.

Genel Kurulun açılışından sonra yapılan Divan Başkanlığı seçiminde Genel Sekreter Hakan Bozkurt Divan Başkanlığına, Genel Mali Sekreter İsmail Aydın ile Genel Eğitim Sekreteri Sebahattin Şen Divan Başkan Yardımcılığına Nurten Genç ile Selma Öncü Divan üyeliklerine seçildi.

Genel Kurulda konuşan Genel Sekreter Hakan Bozkurt, küresel salgın koşullarının tüm yaşamı etkilediğini vurgulayarak, tüm toplum kesimlerinin büyük ekonomik ve toplumsal sorunlar yaşadığını belirtti, Bozkurt, küresel salgın koşullarında ekonomik bunalımın  yoksulluğu daha da arttırdığını belirterek sendikal ve sosyal hakların önemine işaret etti.

Şube Başkanı Engin Şevket Şimşek, yaptığı konuşmada sendikal hak ve özgürlüklerin baskı altında tutulduğu ve kazanılmış haklara mühadale edilmek istendiği bir dönemden geçildiğini belirterek  ekonomik krizin yükünün işçilerin üzerine yıkılmak istendiğini söyledi. Şimşek konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Covid-19 Pandemi döneminde de yasal haklarımıza saldırılar sürdürüyor ve işçilerin sağlığını hiçe sayılıyor. Mağazada, markette, büroda, fabrikada çalışan işçi kardeşlerimin insanca yaşama hakkı yok mu? İşçi maliyetini en aza indirerek, maksimum kâr elde etmek isteyen işverenlerin ağzına bal çalan yasal düzenlemeler ve yasa teklifleri, derinleşen ekonomik krizin yükünü emekçilerin sırtına yüklemektedir. Pandemi önlemleri kapsamında işyerinde daha az işçinin çalıştırılmasıyla, işçinin iş yükü arttırılmakta işverenin üstündeki mali yük azaltılmaktadır. Mağaza çalışanlarının bir kısmı kısa çalışma ödeneğinden bir kısmı da ücretsiz izin uygulamasından dolayı çalıştırılmamakta geride kalan çalışanların ise iş yükü beş katına çıkarılmaktadır. Zorunlu mal ve hizmet üretiminin sürdüğü marketlerde de işçiler yoğun şekilde çalışmaya devam ederken büro çalışanları da uzaktan çalışmaya yani esnek çalışma biçimine geçmiştir.

Pandemi nedeniyle yapılan yasal düzenlemeler salgının sınıfsal olduğunu ortaya koymuştur. Esnek çalışma biçimleri yaygınlaşmakta, gelir adaletsizliği, işsizlik ve yoksulluk giderek artmaktadır.

İşçilerin sorunlarına dair en başa düşük ücret, sigortasız çalışma, esnek çalışma biçimleri, uzun çalışma süreleri, iş güvencelerinin, işçi sağlığı ve iş güvenliği olmaması ve sendikasızlık olarak yazabiliriz.”

Kıdem tazminatı hakkı başta olmak üzere kazanılmış  işçi haklarına saldırıların yoğunlaştığı bir dönemden geçildiğini belirten Şube Başkanı Engin Şevket Şimşek; “Sendikalaşmaya, kıdem tazminatına ve mevcut kazanılmış hakların kaybedilmesine yönelik uygulamaların tamamı, başta Türk-İş Konfederasyonu olmak üzere bağlı sendikalar tarafından kabul edilemez bir durumdur. Türk-İş Genel Kurulunun aldığı, “Kıdem tazminatı kırmızı çizgimiz ve genel grev sebebimizdir” kararlarının biz de arkasındayız ve destekliyoruz.” dedi.

Gebze Şube Başkanı Şimşek sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu dönem başarılı faaliyetleri nedeniyle Şube Yönetim Kurulumuza, diğer kurul ve şube görevlilerimize, işyeri temsilcilerimize ve üyelerimize teşekkür ediyor;  9. Olağan Genel Kurulumuzun sendikal birliğimizi ve dayanışmamızı güçlendirmesini diliyor, tüm üye ve delegelerimize saygılarımı sunuyorum. Kendi işyerlerimiz olmak üzere Türkiye’de bütün emekçilerin sorunlarına, genç ve kadın işçilerin geleceksizlik ve güvencesiz çalıştırılma koşullarına karşı başta konfederasyonumuz ve sendikamız önceliğinde yorulmadan, yılmadan mücadele etmeye devam edeceğiz”

Yapılan seçimler sonucunda Gebze Şubesi karar organları şöyle oluştu:

Şube Yönetim Kurulu: Engin Şevket Şimşek (Şube Başkanı), Onur Tan Turan (Şube İdari Sekreteri), Ömer Araz (Şube Mali Sekreteri), Filiz Konur (Şube Örgütlenme Sekreteri),  Erol Paracı (Şube Eğitim Sekreteri).

Şube Denetim Kurulu: Onur Kadiroğlu, Gökmen Serdar,  Yalçın Ortaç.

Şube Disiplin Kurulu: Nevgül Menemenci, Halil İbrahim Şirinoğlu, Recep Sevgi.

Göreve seçilen tüm şube karar organları üyelerini kutluyor ve  çalışmalarında başarılar diliyoruz.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu