Eylemler

gençemek DERGİSİ YAYIN HAYATINA BAŞLADI

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Özdemiroğlu:

Cumhuriyet’in emanet edildiği gençlerin bayramında, dergimizin ilk sayısını siz gençlerle buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyorum”

“Gençemek Dergisi, gençliğin iradesine ve inancına olan güvenle yola çıktı”

Tez-Koop-İş Sendikası Gençemek Dergisi yayın hayatına başladı.

Derginin ilk sayısının tanıtım etkinliği, Ankara’da İnşaat Mühendisleri Odası Toplantı Salonu’nda yapıldı. Etkinliğe, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Savaş Nigar, Bağımsız Kamu Çalışanları Sendikası Kurucu Genel Başkanı Tülin Yanmaz Özgen’in yanı sıra CHP milletvekili ve CHP PM Üyesi Selin Sayek Böke, CHP Milletvekili Yakup Akkaya, CHP eski Milletvekili ve CHP PM Üyesi Erdal Aksünger, Eğitim-Sen Kurucu ve İlk Genel Başkanı ve CHP PM Üyesi Yıldırım Kaya, Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş, Yol-İş Sendikası Eski Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve Ankara CHP İl Başkan Yardımcısı Fahri Yıldırım, CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Tülay Tüfek, CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Hasan Yağız, Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Recep Sefer, Tarım-İş Sendikası Ankara Şube Başkanı Sezaittin Aka, Güvenlik-İş Sendikası Teşkilat Sekreteri Caner Yılmaz ve Yol-İş Sendikası Ankara 3 No’lu Şube Genel Sekreteri Müslüm Yaşar katıldı. Gençemek Dergisi etkinliğinde, Tez-Koop-İş Sendikası’nın şube yöneticileri ve üyelerinin yanı sıra üniversite gençlik örgütlerinin temsilcileri de yer aldı.

Etkinliğin sunuculuğunu üstlenen Tez-Koop-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Zeynep Öztürk, gençliğin özgürlüğün yanı sıra kendi hayatı hakkında doğrudan söz sahibi olmak ve çevresinde olup bitenlere dair korkusuzca konuşabilmek istediğini söyledi.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, konuşmasına başlamadan önce salondaki konuklara Türk-İş Başkanı Ergun Atalay’ın etkinliğe önemli bir toplantısından dolayı katılamadığını bildirerek salondaki en genç kişiye Atalay’ın hediyesini takdim etti.

Daha sonra açılış konuşmasını yapan Özdemiroğlu, geçtiğimiz aylarda yayın hayatına başlayan Kadın Dergisi’nin ardından, bugün işkolunda çalışanların büyük bir kısmını oluşturan gençleri örgütlemek ve genç üyelerin sendikal faaliyetlere katılımını arttırmak için yeni ve etkili bir araç olan Gençemek Dergisi ile yola çıkıldığını ifade etti.

“Gençlik aydınlıktır, gençlik umuttur”

Genç emekçilerin işçi sınıfının önemli bir parçasını oluşturduğunu. buna karşılık sınıfın en güvencesiz, örgütsüz ve korunaksız kesimi olduğunu vurgulayan Özdemiroğlu, genç işsizliğinin çok yüksek rakamlara ulaştığını, pek çok üniversite mezunu gencin, iş bulamama kaygısıyla asıl mesleklerinin dışında bir alanda çalışmak zorunda kaldığını ifade etti.

Tez-Koop-İş Sendikası’nın, gençlerin sorunlarını özel olarak ele almayı, çözümler üretmeyi ve onları sendikal yaşama daha aktif bir biçimde katmayı önemsediğini dile getiren Özdemiroğlu, şunları kaydetti:

“Bunun için de yeni sendikal araçlar geliştiriyoruz. Gençemek dergimiz bu ihtiyaçla ortaya çıkmıştır. Gençemek Dergimiz aracılığı ile genç emekçilerin duygularının ve heyecanlarının sendikamızın gelişimine büyük katkı sunacağından eminiz. Biliyoruz gençlik aydınlıktır, gençlik umuttur ve gençlik sendikamızın ve bu ülkenin geleceğidir.

Bugün sendikalar yeniyi arayan, sorgulayan, ezber bozan gençlerden korkmamalı, genç emekçilere kapılarını sonuna kadar açmalıdırlar. Gençliğin heyecanından ve duygularından kaçan, var olanı her şart altında korumaya çalışanlar, yeni gelişmelere açık olmayanlar, gençlikle arasına mesafe koyanlardır. Gençliğin söz, karar ve yetki sahibi olmasını istemeyenlerdir.

Bizler Tez-Koop-İş Sendikası olarak gençliğin iradesine ve inancına güveniyoruz. Genç emekçilerin ruhuyla, heyecanıyla, hayalleriyle ve arayışlarıyla sendikamızın nitel ve nicel olarak gelişip güçleneceğinden eminiz. Bu inançla bütün kapılarımız gençlere sonuna kadar açıktır ve daima açık olacaktır.”

Özdemiroğlu, geçen ay yapılan Olağanüstü Tüzük Genel Kurulu’nda, sendikanın Anatüzüğüne genç üyelerin sendikal yaşama daha etkin katılması için yeni maddeler eklendiğini, bunlardan birinin Şube Danışma Organları çerçevesinde “Genç Emek Kurulu” olduğunu söyledi.

Gençemek Dergisi Editörü Hakan Koçak da giderek büyüyen işçi sınıfı içinde, giderek önem kazanan bir genç kesim olduğunu ifade etti. Bu kesimi örgütlemenin, işçi sınıfı mücadelesini örgütlemekteki en önemli damarı oluşturduğunu anlatan Koçak, “Ticaret zor bir işkolu… Bu sektördeki bir araç gençleri örgütlemek için anlamlı” dedi.

Koçak, dergiye, özverili ve samimi bir inançla katkı sunanlara teşekkürlerini iletti.

 

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Irgat

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemize güneş gibi doğduğu günden bu güne 99 yıl geçtiğini, Gençemek Dergisi’nin böyle anlamlı bir günde çıkmasını kutladığını söyledi.

Gençemek Dergisi’ni, “birçok sendikanın düşünemediği veya da düşünüp de gerçekleştiremediği bir yapıt olarak” gördüğünü belirterek, “Bu yapıt için Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Özdemiroğlu’nu yürekten tebrik ediyorum” diye konuştu.

Dergi’nin, gençlere hitap etmesini ayrıca kıymetli bulduğunu ifade eden Irgat, gençlerin, çalışma hayatının içinde düzensiz ve kuralsız şekilde yer aldığını vurguladı. Irgat, “Gençlerimizin azim ve kararlılıkla çalışma hayatında yer almaya çalışmaları bizim için ümit vesilesidir” dedi.

Irgat, yıllar içinde çalışma yaşamına neoliberal politikaların damga vurduğunu kaydederek, emeği savunan bir insan olarak bu sistemin sona ermesini dilediğini ifade etti.

“Cumhuriyet Mücadelesi, emek mücadelesinden ayrı düşünülemez”

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke sözlerine, “yeniden gençlerin, yeniden kadınların, yeniden Cumhuriyet’in devrimini gelin bu sandıkta yazalım” diyerek başladı. Böke, bugün hem emeği ezen düzenin bütün ağırlığının yaşandığını ama bir yandan da 19 Mayıs ruhunun sahiplenildiği bir aydınlık bakışın kutlandığını söyledi.

Böke, “Bize düşen en büyük görev, gencin değişimden yana olan iddiasını, gencin cesaretini, gencin bana emanet edileni kaybetmeyeceğim diyen inadını bir devrimle ve bir genç ruhla birleştirme zamanı” dedi. Böke, Cumhuriyet için verilen mücadelenin emek mücadelesinden ayrı düşünülemeyeceğini kaydetti.

CHP eski Milletvekili Erdal Aksünger de önümüzdeki sürecin bir devrim getireceğini, bu devrimi gençlerin yapacağını belirterek, “35 yaş altı seçmen seçimin kaderini belirliyor. Soruyorum, sosyal medyayı engellemeye çalışan birine oy verebilir mi gençler?” diye konuştu.

“86 yıllık Halkevlerinin en genç başkanı olarak aranızda bulunuyorum”  diyen Halkevleri Eşbaşkanı Dilşat Aktaş ise Kadın Dergisi’nin ardından Gençemek Dergisi’nin müjde gibi geldiğini ifade ederek, Tez-Koop-İş Sendikası’nın dergilerini, yoksul mahallelerdeki genç işçilere ulaştırmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Bağımsız Kamu Sendikaları Kurucu Genel Başkanı Tülin Yanmaz Özgen de “Ben size bir anne olarak, bir arkadaş olarak seslenmek istiyorum” diyerek, “Arkadaşlar korkmayın, bizler korktukça onlar bizim alanlarımızı dolduracaklar. Onların sizi yönetmek istemesine izin vermeyin” dedi.

Etkinlikte, gençlik örgütlerinin temsilcilerine de söz verildi. Öğrenci Kolektifleri’nden Deniz Parlak, AKP iktidarının, içine giremediği üniversiteleri bölerek ele geçirmek istediğini, gençliğin ise AKP karşısında saflaşarak cevabını verdiğini belirtti.

Emek Gençliği’nden Sinan Cem Alikoç ise gençliğin bayramını kutlamak istediklerini, ancak gençlerin yaşadığı sorunlar düşünülürse kutlayamadıklarını dile getirerek, “Eşit ve özgür bir dünya yaratana kadar çalışacağız” diye konuştu.

Tez-Koop-İş Sendikası’nın genç şube temsilcileri de etkinlikte söz aldı. Antalya Şube’den Aykut Akın, Cumhuriyet’in genç nesiller elinde yükselmesi gibi, Tez-Koop-İş Sendikası’nın da genç nesiller elinde yükseleceğini söyledi.

İzmir 2 No’lu Şubeden Cemile Onur ise örgütlü işçiler olarak tüm sıkıntı ve sorunlarının sendika çatısı altında çözülebildiğini, örgütsüz olanların çok daha güç durumda olduğunu ifade etti. Onur, “Eminim ki, Tez-Koop-İş Sendikası, örgütsüz gençlerin de sesi olacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından etkinlik ünlü sanatçı Suavi’nin şarkılarıyla sona erdi.


Haberin fotoğrafları için tıklayınız
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu