Basından

ILO’dan Türkiye’ye sert uyarı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Uluslararası Standartların Uygulanması Komitesi (Aplikasyon Komitesi), Türkiye’ye sert eleştirilerde bulundu. Komitenin sonuç bildirgesinde hükümet sendikal haklara saygı göstermeye ve sendika üyelerine yönelik her türlü şiddet ve baskıyı engellemeye çağırıldı. Komite ayrıca 5 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde yer alan ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) sendikaları denetleme yetkisi veren maddenin kaldırılmasını da istedi.

 width=

Cenevre’deki 108. ILO konferansında Türkiye örgütlenme özgürlüğü ihlalleri nedeniyle Aplikasyon Komitesi’nde görüşüldü. Komite Türkiye’yi 87 Sayılı Sendika Özgürlüğü ve Sendikalaşma Hakkının Korunması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle gündeme almıştı. Uzun tartışmaların yaşandığı toplantıda uluslararası işçi örgütleri Türkiye’de yaşanan ihlallere dikkat çekti. Komite işçi örgütlerinin kurulması, üye olunması ve faaliyet göstermesi üzerindeki engellemelere ilişkin iddiaların “endişeyle kayıt altına alındığını” vurguladı. Komite, hükümeti şu konularda adım atmaya çağırdı: 

“Sendika üyeliğinin her koşul altında güvence altına alınması için gerekenlerin yapılması, örgütlenme özgürlüğü hakkının yurttaş haklarına saygı çerçevesinde uygulanması ve her türlü şiddet, baskı ve tehditten arındırılmış bir ortam sağlanması. İşçi ve işveren örgütlerinin ve onların üyelerinin olağan yargı süreçlerinden faydalanabilmesinin güvence altına alınması. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Yasası’nın, en fazla temsile haiz işçi ve işveren örgütleriyle istişare edilerek, gözden geçirilmesi ve kamu sektörü dahil olmak üzere bütün işçilerin, ILO sözleşmesine uygun biçimde örgütlenme özgürlüğünden faydalanabilmesi.” Komite, hükümetten Kasım 2019’da bu konulara ilişkin bir ilerleme raporu sunmasını da istedi.

 

Haberin aslı: Murat Çakır – Cumhuriyet
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu