Örgütlenme

İmece Plastik’te Haksız ve Hukuksuz Uygulamaları Kınıyoruz

Sendikamız  Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Mustafa Özgen, Aksaray’da bulunan İmece Plastik işyerinde gerçekleştirilen işten çıkarmaları protesto etmek üzere fabrika önünde basın açıklaması düzenledi.

İyi Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel  ile CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk’ün katılarak destek verdiği basın toplantısında konuşan Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Mustafa Özgen, şunları söyledi:

“Sendikamız Tez-Koop-İş; İmece Plastik A.Ş.’de çalışan işçilerin iradeleri doğrultusunda, kısa bir süre önce genel müdürlüğü Antalya’da bulunan, Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki bu işletmenin sendikalaşma faaliyetlerine başlamış, yasal çoğunluğu sağlayarak, 13 Haziran 2022 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki tespiti başvurusunda bulunmuştur.

Bakanlığa yaptığımız başvuru tarihinden sonra işçilere, işveren temsilcileri tarafından sendikadan istifa etmeleri yönünde yoğun baskı yapılmış, son olarak 17 Haziran 2022 Cuma günü, mesai saati sonunda, 12 işçinin iş akdine son verilmiştir. Fesih bildirgesi imzalamaktan imtina eden işçilerin cep telefonlarına; ‘Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 4A kapsamındaki sigortalılığınız, kod 46 nedeniyle, 17 Haziran 2022 tarihli işten ayrılış bildiriminiz, işveren tarafından yapılmıştır’ şeklinde mesaj gönderilmiştir.

İşçilerin Anayasal ve yasal haklarını kullanmalarına tahammülü olmayan İmece Plastik işvereni, geçerli bir sebep bulamayınca, sırf işçilerin örgütlenmesini engelleyebilmek için SGK’ya fesih bildirimlerini Kod-46’ya göre yapmış, işçilerin iş akdini feshetmiştir. Yani, ‘işçinin, işvereninin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması’ gerekçe göstererek 12 işçinin iş akdini feshetmiştir.

Bu işçiler arasında 10 yılın üzerinde kıdemi olan işçilerle birlikte güvenlik görevlisi olarak çalışan işçiler de bulunmaktadır. Bu durumda işveren, işçilere; kıdem ve ihbar tazminatlarını ödemeyecek, aynı zamanda işçilere İşkur tarafından da işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

Ayrıca bu durum özellikle işçinin iş arama ve yeni bir iş bulma sürecinde de karşısına çıkacaktır. İşinden ekmeğinden ettiğiniz işçiye yasal alacaklarını ödemiyorsunuz, İşsizlik Sigortası’ndan yararlanma hakkını elinden alıyorsunuz; bir de alnına kara çalıyorsunuz ki, bir başka yerde iş bulamasın, kendisi ile ailesi de açlığa ve sefalete mahkûm olsun. Biz, işten çıkarılan 12 işçi ile birlikte bu duruma asla boyun eğmeyeceğiz. İmece Plastik işvereninin, haksız ve hukuksuz uygulaması işçilerin çalışma haklarının elinden alınmasına, şerefine ve haysiyetine yönelik bir zulme dönüşmüştür.”

Basın açıklamasına destek veren İyi Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, “Buraya gelip güvenlikten fabrika yetkilisi ile görüşme talep ettiğimde kendisi görüşmek istemediğini söyledi. Ben olayı bir de işverenden dinleyip işçi kardeşlerimizin isteklerini taleplerini gerçekten bu yönde mi olduğunu teyit etmek istedim. Görüşme talebimiz reddedilince demek ki bu kardeşlerimizin söylediği doğru. Sadece bir sendika tercihi yüzünden işlerinden aşlarından olmaktadır. Bunun bir de vicdani boyutu var Türkiye’nin şu dönemde yaşadığı ekonomik sıkıntılar, işsizliğin boyutu siyasetin ötesinde, herkesçe malum. Neticede burada 11 arkadaşımızın ekmeği ile oynamak vicdansızlıktır, ahlaksızlıktır” dedi.

CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk eyleme destek vererek; “Siz ay sonunu getiremediğiniz için Tez-Koop-İş Sendiksı’na üye olmuşsunuz. Anayasal hakkınız en temel hakkınız. Bu mücadelenizden direncinizden dolayı sizleri bir kez daha kutluyorum. Önemli olan direnmek, haklı olduğunuz dava da hakkınızı alabilmek için mücadele etmek. Siyasi kimliğimden bağımsız sizlerin her zaman   yanınızda olduğumu belirtmek istiyorum.” dedi.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu