HaberlerManşet HaberlerUluslararası

Inditex Avrupa İş Konseyi (EWC) Toplantısı

18-22 Eylül 2023 / Coruna – İspanya

Inditex Avrupa İşyeri Konseyi  (EWC) toplantısı 18-22 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın La Coruna kentindeki Zara Merkezinde yapıldı. Sendikamızı temsilen Uluslararası Sendikal İlişkiler Uzmanı Emirali Karadoğan ile  Inditex/Zara Tez-Koop-İş üyesi Oylun Dilan Tanrıverdi Zafer  gözlemci temsilci olarak toplantıya katıldı. İspanya, Belçika, Almanya, Fransa, Avusturya, Portekiz ve İtalya’dan da sendika ve çalışan temsilcileri katılım sağladı.

Toplantıya, Syndex tarafından hazırlanan sektör araştırma raporunun sunumu ila başlandı.

Toplantıda öncelikle işyerlerindeki sorunlar tartışılıp, ortak sorun alanları tespit edildi.  Yangın çıkışları ile işçi sağlığı ve güvenliği, çalışma süreleri, çalışanlara yönelik indirim vb. sosyal yardım politikaları en çok dile getirilen konular oldu.  Ayrıca Inditex EWC yönetim kurulu seçimi yapılarak yeni dönem için kurumsal yapının oluşumu sağlandı.

Ortaklaştırılan sorun alanları, daha sonra işverenlerle yapılan toplantıda dile getirildi ve işveren temsilcileri ile birlikte çözümler tartışıldı. İşvereni temsilen toplantıya, Inditex Uluslararası İstihdam ve Hukuk bölümü yöneticileri Carlos Gozales-Garces Perez, Mara Perez, Angel Casro Temes katıldı.

Diğer yandan Inditex / Türkiye örgütlenme süreci ile ilgili olarak UNI Avrupa Başkan Birinci Yardımcısı Pilar Rato ile görüşüldü.   Inditex Uluslararası İstihdam ve Hukuk Direktörü Carlos Gonzalas -Garces Perez de, Inditex Türkiye çalışanlarının Sendikamıza üye olmalarına ve sendikal haklara saygı duyduklarını dile getirerek, çalışanların tercihlerine saygı duyduklarını belirtmiştir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu