Manşet Haberler

ITUC’tan 7 Ekim Dünya İnsana Yakışır İş Günü Açıklaması: “Yeni Bir Sosyal Sözleşme”

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), 7 Ekim Dünya İnsana Yakışır İş Günü için bir açıklama yaptı.

Covid-19 salgını nedeniyle kalabalık etkinliklerin düzenlenemeyeceğini ve salgının çalışma yaşamı üzerindeki etkilerinin giderilmesi için yeni bir sosyal sözleşmeye ihtiyaç duyulduğunu belirten açıklama şöyle: 

Küresel salgının, eşitsizliğin ve iklim değişikliğinin yakınsak zorluklarına karşı gereken direnci geliştirmek ve küresel ekonominin toparlanabilmesini sağlamak için yeni bir sosyal sözleşme gereklidir.

Bu yıl 7 Ekim’de 13. Dünya İnsana Yakışır İş Günü kutlanıyor. Milyonlarca insan 2008’den beri Dünya İnsana Yakışır İş Günü etkinliklerine katılıyor ve bu yıl dünyanın tamamında yine bir seferberlik günüdür: Dünya’daki tüm sendikalar insana yakışır bir iş için ayağa kalkıyor. İnsana yakışır iş, insanları önceleyen yeni bir küresel ekonomi inşa etmek ve ekonomik büyümeyi geri getirmek için hükümet planlamasının merkezinde yer almalıdır.

Küresel salgının sağlık, istihdam, gelirler ve cinsiyet eşitliği üzerindeki etkileri oldukça yıkıcıdır. Çünkü dünya, çalışanlar için köklü eşitsizlik ve güvensizliğe neden olan son derece kusurlu küreselleşme modeliyle zaten parçalanmıştı. Yeni bir sosyal sözleşme hem Covid-19’yb etkilerinden kurtulmak hem de sürdürülebilirlik ve ortak bir refah ekonomisi inşa etmenin yolunu göstermek açısından önemlidir.

Bu yıl, virüsün yayılma riski nedeniyle insanların kalabalık biçimde yan yana geldiği Dünya İnsana Yakışır İş Günü etkinlikleri mümkün olmayacak. Bununla birlikte, salgının başlangıcından beri dünyanın dört bir yanındaki sendikalar, sanal etkinlikler ve hızlı iletişim için teknolojiyi nasıl kullanacakları konusunda yeni zirvelere ulaştı. 

ITUC’un ana teması “Yeniden Toparlanma İçin Yeni Bir Sosyal Sözleşme” dir ve bunun yanı sıra, sendikalar ve Dünya Günü’nü kutlayan diğerleri kendi konuları ve talepleri altında harekete geçecekler. 

Kaynak: ITUC
(“World Day for Decent Work: A New Social Contract for Recovery and Resilience” başlıklı metinden çevrilmiştir.)
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu