Manşet Haberler

“Kıdem Tazminatı İş Güvencemizdir, Dokunma”

Sendikamız Tez-Koop-İş, kıdem tazminatının fona devrinin çeşitli isimlerle sürekli gündeme getirilmesi karşısında bir kez daha uyarıda bulundu. 17 Temmuz 2020 tarihli Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan açıklamanın tamamı şöyle:

Kıdem Tazminatımız İş Güvencemizdir, Dokunma!

Kıdem tazminatı işçi sınıfının en önemli kalkanı, iş güvencesi ve geleceğidir. Kıdem tazminatı hakkında en ufak bir geriye gidişe asla izin verilmeyecektir.

Halkımız Can Derdinde, Sermaye Kıdem Derdinde!

Covid-19 salgını sürecinde işi ve sağlığı arasında kalan milyonlarca işçinin temel sorunu; başta işçi sağlığı ve iş güvenliği olmak üzere, iş ve gelir güvencesinin sağlanmasıdır. Böylesi bir dönemde dahi kıdem tazminatının fona devri düzenlemesinin gündeme getirilmesi kesinlikle kabul edilemez. İşçilerin gerçek gündemleriyle ilgilenilmeli, kıdem tazminatı ülke gündeminden çıkarılmalıdır.

Kıdem Tazminatına Fon Değil Güvence İstiyoruz!

Geçmişten günümüze işçilerin 84 yıllık kazanımı olan kıdem tazminatı hakkının fona devrini öngören çok sayıda tasarı gündeme getirilmiştir. Tasarıların isimleri değişmiş ancak amaç değişmemiştir. Yaklaşık 50 yıldır kıdem tazminatını fona devretmeyi hedefleyen girişimler hep gündemde olmuştur. Ancak bilinmelidir ki emeklilikte güvencemize, geleceğimize el konulmasına asla izin verilmeyecektir.

Kıdem Tazminatı İşçilerin Birikmiş Emeğidir, Emeklilikte Güvencesidir!

Türkiye işçi sınıfının en önemli kazanımı olan kıdem tazminatı hakkının hangi isimle olursa olsun ortadan kaldırılmasına, esnek ve güvencesiz çalışmanın yaygınlaştırılmasına karşı Sendikamız Tez-Koop-İş’in yanıtı nettir: Emeğin kazanılmış haklarına yönelik hiçbir saldırıya geçit verilmeyecektir.

Kıdem Tazminatı Türk-İş’in Ve Sendikamızın Kırmızı Çizgisidir!

Türk-İş 21, 22 ve 23’üncü Olağan Genel Kurullarında kıdem tazminatının fona devri ve benzeri hak kayıplarına yol açacak girişimlere karşı genel grev kararı almıştır. İşçilerin yıllardır döktüğü terin, verdiği ömrün karşılığı olan kıdem tazminatının gaspına hiçbir biçimde izin verilmeyecektir.

 
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu