Basından

Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odaları: “Kaz Dağları Yine Madencilerin Hedefinde!”

 data-lazy-src=

KAZDAĞLARI YİNE MADENCİLERİN HEDEFİNDE!

ÇED raporunda 45 bin ağaç kesileceği belirtilmesine karşın bu güne kadar maden sahası ve yol bağlantıları için 195 bin ağacın kesilmesi katliamın görünen yüzü. TEMA`nın kamuoyuyla paylaştığı uydu görüntüleri de işin vahametini gözler önüne seriyor. Anlaşılan o ki bu acımasız katliam halk tepkilerine rağmen devam edecek.

Başta Çanakkale halkı olmak üzere tüm Türkiye bu vahşi girişime karşı tek yürek olmuş durumda. Çanakkale halkı meydanlarda doğa katliamına dur demek için direniyor, ülkenin bütün duyarlı vatandaşları da sosyal medya üzerinde bu direnişe destek veriyor.

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi tarafından ‘su ve vicdan nöbeti` kararının hemen ardından Kirazlı-Balaban`da 26 Temmuz itibariyle başlanan nöbet kararlılıkla sürdürülüyor.

Çanakkale halkına temiz su götürmekte mükellef Belediyenin Çanakkale`nin su kaynağı Atikhisar Barajı havzasındaki siyanürlü maden faaliyetine dur diyen, Kazdağlarına, doğaya, toprağa, gıdaya ve çocuklarımızın geleceğine sahip çıkan bu duyarlı kararını yürekten destekliyoruz. Kazdağlarındaki işgal ve maden arama faaliyeti sona erdirilene kadar halkın kararlılıkla sürdüreceği bu onurlu nöbetin kitleselleşerek devam edeceğine yürekten inanıyoruz.

Çanakkale Cumhuriyet Meydanı`nda yağmur altında yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasına katılan halkımıza, konuya gönül vermiş duyarlı sivil toplum kuruluşları ve derneklere onurlu direnişleri için teşekkür ediyoruz.

Atıkhisar Barajı`nın su toplama havzasında kalan Kirazlı-Kestane, Balaban Tepesi bölgesindeki ağaçları vahşice, umursamadan ve acımasızca yok eden, gelecekte oluşacak telafisi mümkün olmayan zararları görmezden gelen, 1,5 gr altın için yaklaşık 4 ton suyu kirletecek olan, insan, hayvan ve bitki sağlığına olumsuz etkileri bulunan yaklaşık 2 ton civarında cıva, arsenik gibi ağır metalleri açığa çıkaracak olan bu madencilik girişiminde payları olan herkesi ve her kesimi vicdanlı olmaya davet ediyoruz.

Unutmayalım ki halkımız çocuklarına tertemiz bir doğa ve tertemiz bir gelecek bırakmak istiyor.

Ne Çanakkale halkının, ne de doğanın altın madencilerine vereceği bir karış toprağı ve bir damla suyu yoktur!

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası 

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu