Manşet Haberler

“Kısa Çalışma Ödeneği Bir Bağış Değil, Yasal ve Sosyal Bir Haktır”

Tez-Koop-İş Sendikası İstanbul 5 No’lu Şubesi, İstanbul Üniversitesi’nde çalışan üyelerinin kısa çalışma ödeneğinin ödenmemesi ve kıdem tazminatı fonunun yeniden gündeme getirilmesi üzerine 15 Haziran 2020 tarihinde kitlesel basın açıklaması yaptı.

İstanbul Üniversitesi’nde kantin, otopark, restoran ve diğer birimlerde çalışan sendika üyelerine kısa çalışma ödeneğinin ödenmemesi nedeniyle İstanbul Üniversitesi Ana Girişinde (Beyazıt) yapılan kitlesel basın açıklamasında “Kıdem Tazminatımıza Dokundurtmayacağız” pankartı da dikkat çekti.

Basın metnini Tez-Koop-İş Sendikası İstanbul 5 No’lu Şubesi Başkanı Selahattin Karakurt okudu. Karakurt; “Sendikamız Tez-Koop-İş’in yıllardır örgütlü olduğu ve toplu iş sözleşmesi imzaladığı İstanbul Üniversitesi’nde bulunan kantin ve otoparklarda çalışan üyelerimiz için kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak üzere işveren tarafından İşkur’a başvurular yapıldı. Ancak aradan geçen iki buçuk ay içinde kısa çalışma ödeneğinden yararlanması gereken üyelerimize hiçbir ödeme yapılmadı” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu ödeme çalışanlara yapılan bir bağış değildir. Tümüyle yasal ve sosyal bir haktır.”
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu