Haberler

Krizin Bedelini İşçiler Ödüyor

Ekonomik krizle birlikte ekonomide yaşanan daralma, yüksek işsizlik ve enflasyon oranları emekçileri daha da zor günlerin beklediğine işaret ediyor. Kriz gerekçe gösterilerek işten çıkarmaların artması ile işten çıkarılan işçilerin gasp edilen tazminatları için işyerleri önünde başlattıkları eylemler ve işsizlerin İŞKUR önünde oluşturdukları uzun kuyruklar da gösteriyor ki krizin bedelini krizi yaratanlar değil işçiler ödüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 Ekim dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. İşsizlik oranı, geçen yılın aynı ayına göre 1,3 puan artarak yüzde 11,6 oldu. İşsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 501 bin kişi artarak 3 milyon 788 bin kişi oldu.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 187 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 414 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 18,5’i tarım, yüzde 19,7’si sanayi, yüzde 6,7’si inşaat, yüzde 55’i ise hizmet sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,8 puan, inşaat sektörünün payı 0,9 puan azalırken, sanayi sektörünün payı 0,6 puan, hizmet sektörünün payı 1 puan arttı.

 

İşsizlik türlerinin tamamında yükseliş sürüyor

Bütün işsizlik türlerinde geçen yılın aynı dönemine göre artış gerçekleşti. İşsizliğin en çok kadınları ve gençleri etkilediğini işsizlik verilerinden de görebiliyoruz. Kadın işsizlik oranı 0,7 puanlık artışla yüzde 14,7 oldu. Tarım dışı kadın işsizliği ise 0,4 puanlık artış ile yüzde 18,8 olarak gerçekleşti. Genç kadın işsizliği ise 2,5 puanlık artış ile yüzde 29,9 oldu. 

 

Grafik 1 – Türlerine Göre İşsizlik Oranları (Ekim 2018)İlgili Makaleler

Başa dön tuşu