Tez-Koop-İş Kadın Sayı 10

Merhaba

Bütün dünya seferber olmuş, büyük bir salgınla mücadele ediyordu. İnsanların mümkün olduğu kadar dışarı çıkmaması öneriliyor hatta bazı bölgelerde karantinaya giren insanlar, işlerini evden yürütüyordu. Bu olağanüstü günleri, evin içinde dayanışarak atlatmaktı akla yatan. Çoğu insan dayanışsa da, ne yazık ki birçok evden yükselen sesler, şehrin sessizliğine karışıyordu.

İşte 2020 yılının 25 Kasımına böyle bir tabloda girdik. Belki 100 yıl sonra dünyadaki insanların hepsi, bugün kanıksandığının aksine; pandemi günlerinde kadınların evin içinde eşi, sevgilisi, kardeşi, babası, evladı veya diğer erkeklerin şiddetine maruz kaldığını, garipseyerek okuyacak veya izleyecek.

Günümüzde yapılanlarsa var olan şiddeti raporlamak, çözüm önerileri sunmak, devletleri uyarmaktan ibaret daha çok. Biz de Kadına Şiddet sayfalarımızda, sadece BM’nin ve Türkiye’deki bazı kuruluşların rapor ve araştırmalarını değil, iyi niyetli insanların el verdiği kuruluşların çabalarını da aktardık. Pandemi döneminde fiziksel şiddetten korunabilen pek çok kadın, işsizlik ve ekonomik sorun kıskacında kaldı. Onbinlerce insanın işsiz kaldığı veya gelirinin düştüğü bu zor günlerde, emekçiler yeni yasal düzenlemelerle güvencesiz çalıştırılmaya zorlanıyor. Emeğimiz sayfalarında akademisyenlerimiz, ekonomik sarsıntıdan daha çok etkilenen kadın çalışanların sesi oldu.

Şiddet, işsizlik, işyerinde eşitsiz muamele, erkek çalışanla eşit ücret alamama… Kadınların ortalama 150 yıldır yoğunlukla mücadele ettiği bu sorunlara karşı büyük bir kalkanı var: İstanbul Sözleşmesi. Her ne kadar aile içi şiddeti önlemek için yola çıksa da İstanbul Sözleşmesi, kadınların yaşadığı şiddetin kaynağında eşitsizlik yattığını, bunu gidermek için bakış açısının değişmesi gerektiğini vurguluyor. Toplumda kadına bakışın yani toplumsal cinsiyet rollerinin eşit olması için de devlete pek çok yükümlülük getiriyor. İstanbul Sözleşmesi Dosyamızda tüm bu konularla birlikte, kadınların en temel hakkı olan şiddetsiz yaşama isteğine ses olduk. Kadının ve çocuğun dayak yediği bir yerde aileden bahsedilebilir mi dedik. Ülkedeki neredeyse bütün kadınlarla birlikte, bırakın sözleşmeden çıkılmasını, tam olarak uygulanması gerektiğini haykırdık.

Sendikamız üyesi iki sağlık çalışanıyla yaptığımız röportajla kadın sağlık çalışanlarını da unutmadık. Virüs tehlikesine rağmen kendilerinin ve sevdiklerinin sağlığını tehlikeye atarak bizlere hizmet veren bütün sağlık çalışanlarına yürekten teşekkürlerimizi iletiyoruz.

11. sayımızda görüşmek dileğiyle;

Yeni yılınızı şimdiden kutluyor, huzurlu ve esenlik dolu yıllar diliyoruz.
Başa dön tuşu