Tez-Koop-İş Kadın Sayı 11

Merhabalar

Tez-Koop-İş Kadın Dergisi 11. sayısını birlik, mücadele ve dayanışma günü 8 Mart’ta okurlarımızla buluşturuyoruz. Geçmişten bugüne eşit işe eşit ücret alınması, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, tabuların yıkılması, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Sözleşmesi’nin uygulanması ve aslında, en temelde yaşam hakkımızın güvence altına alınması için mücadelemizi sürdürüyoruz.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin anaakımlaştırılması yolunda Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği(CEİD)’in merkezi ve yerel düzeyde eşitliği sağlamaya yönelik yaptığı çalışmalar hakkında detaylı bilgiyi CEİDİzler Proje Direktörü Ülker Şener’den alıyoruz. Birçok akademisyeni, farklı alanlarda yetkin profesyonelleri ve sivil toplum örgütlerini çalışmalarında buluşturan CEİD, elektronik kütüphanesinde bizlere zengin içerikli kaynak sunuyor.

Bu sayıda dosyamız tabi ki 8 Mart… Yüzyıllardır verdiğimiz sosyal, ekonomik, siyasi mücadelenin tarihini çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgi ve görsellerle sizlerle paylaşıyoruz. Sayfayı çevirdiğimizde Prof. Dr. Gülay Toksöz, kadınların istihdamda yaşadığı eşitsizlikleri tarihsel süreçle beraber iktisadi ve sosyal boyutu ile aktarıyor.

Kadınlar “normalde” hem iş hem özel yaşamında eşitsizliğe, şiddete karşı mücadele ederken Covid-19

pandemisi bunların boyutunu arttırdı. Av. Sema Kendirci kadınların haklarını bilmesi, öğrenmesi halinde hayatlarını değiştireceğinin altını çizerek bize bu sayıda CEDAW ve İstanbul Sözleşmesi’nin yaygınlaştırılmasının önemini yazdı. Şiddete karşı verilen hukuksal mücadelenin destekçilerinden biri de Ankara Barosu Başkanlığının Gelincik Projesi… Gelincik Merkezi Başkanı Av. Aslı Koçak Arıhan fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddete maruz kalmış kadınlar ile sayılan şiddet türlerine maruz kalmış ve/veya cinsel istismara uğramış çocuk ve LGBTİ bireylere her aşamada verilen hukuki desteği anlatıyor. Dünyadan ve yerelden emek ve hukuk alanında gelişmeleri de sizler için derledik.

 

Birbirinden fazla ilgi çekici emek sayfaları sizleri bekliyor! Kadınların girişimiyle kurulan Kadıncık Ana Kadın Kooperatifi, Halfeti’de sedef kakma sanatıyla uğraşan Sedef Yürekli Kadınlar, görünmeyen emekler, uzaktan çalışma ve çok daha fazlası…

Dergimizin ilk adımından bu yana büyümesine şahitlik eden Gebze Şubemize bağlı Migros Kadın İşyeri Temsilcilerimize de yer veriyoruz. Pandemi nedeniyle fiziksel olarak bulaşamasak da online buluşarak keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Geride bıraktığımız bu zor süreçte hem iş hem özel yaşamında yaşadıkları, sendikal deneyimleri ve gelecekten umut ettikleri üzerine konuştuk.

Sadece bu kadar mı? Tabi ki değil… Edebiyat, felsefe, Lezzetin Göçmen Kuşu, Mandala ve Mizah sayfaları da sizleri bekliyor. 

Dergimiz her şeye rağmen birbirinden renkli sayfalar ile sevgiyle sizleri kucaklıyor. Geriye dönüp baktığımızda pandemi eşitsizliğin ve şiddetin boyutunu arttırsa da aslında kadın hareketinin örgütlüğünü kıramamış, sosyal medya kanallarını bu süreçte aktif kullanan kadınlar fikren yakın temas halinde olup daha da güçlenmiştir. Biliyoruz ve inanıyoruz ki kadın hareketi daha çok kazanımlar elde edecek. Yeter ki örgütlenelim, haklarımıza sahip çıkalım! Birlik ve güçlü olalım!

Dayanışmayla kalın…
Başa dön tuşu