Manşet Haberler

MESS Dayatmasına Karşı Metal İşçileri Alanlarda…

Metal işçileri sendikaları, işveren örgütü Madeni Eşya İşverenleri Sendikası (MESS) ile yürütülen toplu sözleşme görüşmelerindeki düşük ücret, esnekleştirme ve güvencesiz çalışma dayatmalarına 19 Ocak 2020 tarihinde kitlesel tepki gösterdi.

Türk Metal Sendikası’nın Bursa’da, Birleşik Metal-İş Sendikası’nın da Gebze’de gerçekleştirdiği mitinge katılan işçiler “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla meydanları doldurdu.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay Bursa’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada “Metal işçileri, işçi hareketinin amiral gemisidir. MESS bu alanı bir görsün, kısa bir süre sonra bunun iki mislini Kocaeli’de toplayacağız” dedi. Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ise Kavlak, MESS ile yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde sadece işçinin hakkı için mücadele edildiğini vurguladı ve süreci şöyle anlattı: “7 Ekim 2019 günü 130 bin metal emekçisi için işveren sendikası MESS ile masaya oturduk. Tüm iyi niyetimizle, samimiyetimizle, metal emekçilerinin hakkı için, alınterinin karşılığı için 6 oturumda mücadele verdik. Tek amacımız hakkımız olanı almaktı. Son iki yılda, sokaktaki enflasyonun silip süpürdüğü soframızı geri kazanmaktı.” 

Bursa Mitingi’ne Sendikamıza üye Bursa ve Eskişehir şubelerinden yönetici ve üyelerimiz ile Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar da katıldı.

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın Gebze’de düzenlediği mitinge katılan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptığı konuşmada greve uzanan mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi. Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, 5 Şubat 2019 tarihinde greve çıkacaklarını duyurdu ve olası bir grev ertelemesi kararıyla mücadele edeceklerini ifade etti. Mitinge ayrıca birçok sendikalar ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu