Toplu İş Sözleşmesi

Mimarlar Odası Toplu İş Sözleşmesi İçin Arabulucu Süreci Başladı

Sendikamız Tez-Koop-İş ile TMMOB Mimarlar Odası arasında 8 Kasım 2021 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 13 Ocak 2021 tarihinde uyuşmazlık tutanağı tutuldu ve 2 Şubat 2021 tarihinde arabulucu süreci başlatıldı.

Sendikamız Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, konuya ilişkin yaptığı açıklamada Mimarlar Odası yönetiminin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşmaz bir tutum sergilediğini belirterek özetle şunları söyledi:

“Tez-Koop-İş Sendikası olarak yıllardır demokratik toplumun vazgeçilmez bir parçası olan meslek odalarında, barolarda, demokratik örgütlerde ve sendikalarda üyelerimiz adına toplu iş sözleşmeleri imzalıyoruz. Mimarlar Odası’nda da bu dönem yetki aldık ve sözleşme sürecimizi başlattık. Ancak geldiğimiz noktada yasal süre içerisinde anlaşma sağlayamadığımız için arabulucuya başvurmak durumunda kaldık. Hayat pahalılığının giderek artması, enflasyon oranlarının rekor seviyelere ulaşması, elektrik, doğalgaz, gıda gibi yaşamsal önemdeki temel tüketim maddeleri ve hizmetlere her geçen gün yeni zamlar eklenmesi, çalışanların daha fazla yoksullaşmasına neden olmuştur. Ekonomik krizin bu denli derinden hissedildiği bir dönemde sendikalı, toplu iş sözleşmeli işyerlerinde çalışmak her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Böylesi sıkıntılı dönemde Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu ile Sendikamız arasında toplu iş sözleşmesi sürecinin uzaması çalışanlar arasında huzursuzluğa yol açmıştır. En kısa süre içerisinde anlaşma sağlanması ve çalışanların huzur içerisinde, barışçıl bir ortamda çalışması en büyük temennimizdir. Mimarlar Odası yönetiminin uzlaşmaz tutumunu değiştirerek çalışanların ücret ve sosyal hakları konusunda duyarlılık göstermelerini diliyor ve bekliyoruz.”
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu