Örgütlenme

Nelteks İşçisi Yalnız Değildir

Gebze’de kurulu Nelteks işçilerinin sendikal örgütlenme sürecinde yaşadıkları sorunları protesto etmek üzere 24 Kasım 2021 tarihinde sendikamız tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Sebahattin Şen tarafından yapılan basın açıklamasında, sendikal hakların sonuna kadar savunulacağı belirtilerek yaşanan gelişmeler özetlendi. Sebahattin Şen, konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Yaklaşık 3 ay önce Nelteks işçileri, bu işyerinde yaşanan çeşitli sorunlar ve bu sorunların çözümleri için Anayasal ve demokratik haklarını kullanarak sendikalı ve toplu iş sözleşmeli çalışmak kararı aldı.

İşyerinde yaşanan tüm sorunlarını Anayasanın 51. Maddesinden doğan demokratik haklarını kullanarak işverene duyurmak, sorunların çözümü için hukuk çerçevesinde resmi taraflar oluşturmak amacıyla da Tez-Koop-İş Sendikasında örgütlendiler. Bu örgütlenme güçlü bir iradeyle 10 gün gibi kısa bir süre içerisinde toplu iş sözleşmesi için gerekli sendikal çoğunluk olan yüzde 50+1 sayısına ulaştı.

Nelteks işçileri bu süre içerisinde, başta Nelteks yönetimi ve asıl işvereni Neşe Plastik’ten, yasal ve demokratik haklara saygı duymasını, kendilerine değer üreten kendi mesai arkadaşları olan biz işçilerle diyaloğa geçmesini beklerken tipik patron refleksi ile  önce baskı, ardından işten çıkarma ve ardından  da küçülme bahanesi ile sendikal örgütlenmeye saldırı başlattı.

Nelteks ve Neşe Plastik işverenleri yönetim kademesi ile defalarca çeşitli araçlarla diyalog çağrısında bulunmamıza rağmen herhangi olumlu bir dönüş alamadık.

Sadece Anayasal ve yasal haklarımızdan doğan sendikalı çalışma talebimiz üzülerek söylüyoruz ki sendika karşıtı bir tavıra dönüşmüştür. Her iki işyeri açısından bu tavrı asla kabul etmiyoruz. Kendilerine milyonlarca lira kazandıran, değer üreten, işyerinin geleceği için her türlü maddi ve sosyal sıkıntılara göğüs gererek çalışan işçiler sizlerin düşmanı olmadığı gibi kölesi de değildir.

Nelteks işçileri asla çaresiz ve yalnız değildir. Tez-Koop-İş Sendikası olarak bir kez daha sesleniyoruz. Bu diyalog çağrımıza olması gereken gibi yanıt vererek işçilerin sendikalı ve toplu sözleşmeli çalışma hakkına saygı duyun. Nelteks ve Neşe Plastik yetkilileri mesai arkadaşlarınızın taleplerine kulak verin. Bu işyerinde sendikamız artık sosyal taraflardan biridir.

Sendikalı ve toplu sözleşmeli çalışmak her çalışanın Anayasal ve demokratik hakkıdır. Bu yasal hakkı size hatırlatmaktan hiçbir zaman geri durmayacağız.”

Basın toplantısında katılan Türk-İş üyesi Deriteks Sendikası Eğitim ve Örgütlenme Uzmanı Veysel Arslan ile Türk-İş Marmara Bölge Temsilcisi Adnan Uyar yaptıkları konuşmalarda sendikal haklara yönelik anti demokratik uygulamaları protesto ettiler.

Türk-İş Marmara Bölge Temsilcisi Adnan Uyar yaptığı konuşmada; “İşçilerin hak arama mücadelesi için, işkolları engellerini aşmak adına Türk İş‘e bağlı Tez-Koop-İş ve Deriteks sendikaları güzel bir dayanışma örneği gösteriyorlar. Bunun adı tam anlamıyla sınıf dayanışmasıdır. Buradan sizlere ve bu dayanışmayı gösteren iki sendikamıza da Türk-İş adına yürekten teşekkür ediyor, bu dayanışmanın örnek olmasını diliyoruz” dedi.

Basın toplantısına katılan işçiler, konuşmalara alkışları ve sloganlarıyla destek verdi.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu