Manşet HaberlerÖrgütlenme

ODTÜ Emekçileri Servis Hakları İçin Ayakta

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) personel semt servislerinin yaz aylarında kaldırılmasına karşı ODTÜ emekçileri harekete geçti.

Sendikamız Tez-Koop-İş ile birlikte Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Türk Eğitim-Sen, Eğitim Hak-Sen ve Üniversite İdari Personel Sendikası’nın katılım gösterdiği ortak eylemde ODTÜ emekçileri Rektörlük önünde buluştu, Rektörlüğün önüne çadır kurdu.

ODTÜ Rektörlüğü önünde çadır kuran emekçiler adına ortak basın açıklamasını okuyan Sendikamız Ankara 2. No.lu Şube Başkanı Mustafa Özgen “12 Haziran 2023 tarihinde gönderilen bir mail ile öğrendiğimiz üzere 3 Temmuz ile 1 Eylül tarihleri arasında personel semt servisleri fiilen kaldırılmış oldu. Bunun üzerine sendikalarımızın temsilcileri ve ODTÜ yönetimi arasında bir dizi görüşme gerçekleştirildi. Görüşmelerin tamamında yönetim tarafından bütçe sıkıntıları gerekçe gösterilerek bunun zorunlu bir gelişme olduğuna ikna olmamız istendi. Emekçilerin kazanılmış haklarını basitçe bir maliyet kalemi olarak gören bu anlayışı kınıyoruz” dedi.

ODTÜ yönetiminin emekçilerin kazanılmış haklarına olan saldırısının devam ettiğini belirten Özgen, ODTÜ’de örgütlü işçi ve memur sendikaları olarak güz döneminden bu yana, başta servis hakkı olmak üzere kazanılmış tüm haklarının korunmasına yönelik işyerlerinde birlikte, etkin ve sorumlu bir mücadele yürüttüklerini belirtti.

Sürecin nasıl geliştiğini anlatan Özgen “12 Haziran 2023 tarihinde gönderilen bir mail ile öğrendiğimiz üzere 3 Temmuz ile 1 Eylül tarihleri arasında personel semt servisleri fiilen kaldırılmış oldu. Bunun üzerine sendikalarımızın temsilcileri ve ODTÜ yönetimi arasında bir dizi görüşme gerçekleştirildi. Görüşmelerin tamamında yönetim tarafından bütçe sıkıntıları gerekçe gösterilerek bunun zorunlu bir gelişme olduğuna ikna olmamız istendi. Emekçilerin kazanılmış haklarını basitçe bir maliyet kalemi olarak gören bu anlayışı kınıyoruz. Biliyoruz ki ODTÜ gibi sayısız gelir kaynağına sahip olan bir kurumda sorun bütçe bulunamaması değil, bütçenin kullanılmasındaki bilinçli tercihlerdir. Çok açıktır ki üniversite yönetimi tercihini emekçilerin aleyhine kullanmaktadır. İçinden geçtiğimiz zorlu ekonomik ve sosyal koşulların üstüne bir de işyerimizde hak kaybına uğramak kabul edebileceğimiz bir durum değildir. Soğuk Ankara kışında kararlılıkla sürdürdüğümüz eylemlerde defalarca belirttiğimiz bir hususu yeniden hatırlatma ihtiyacı duyuyoruz; ulaşım, beslenme ve barınma haklarımız kırmızıçizgimizdir, bir adım bile geri atmayacağız” dedi.

Üniversite yönetimi ile yapılan görüşmelerde sendikalar olarak sorumlu ve yapıcı bir tavır alındığını belirten Özgen “Servislerin özelleştirilmesinin yol açtığı tekelci piyasa koşullarına karşı kurumun öz kaynaklarına dayanan çözüm önerilerimizi dile getirdik. Yaptığımız bütün öneriler hukuki kısıtlılıklar, personel yetersizliği gibi gerekçeler öne sürülerek geçiştirildi. Her ne kadar yaşanan sorunun geçici bir durum olduğu söylense de üniversite yönetimi sorunun çözülmesi noktasında gelecek döneme dair hiçbir taahhütte bulunmadı” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın son bölümünde Özgen “Açıktır ki; bu koşullarda servis hakkımızı yeniden kazanmamızın tek yolu ODTÜ emekçilerinin sahada örgütlü biçimde mücadele etmesinden geçmektedir. Servis gündemiyle sahada yürüttüğümüz etkili eylemlerden alınan olumlu sonuçlar hem bizlerin hem de üniversite yönetiminin hafızasındaki yerini korumaktadır. Servis hakkımızın bundan sonra asla pazarlık konusu yapılamaması için 3 Temmuz Pazartesi günü yani dün eylem çadırımızı Rektörlük binası önünde kurduk. Nitelikli ve erişilebilir ulaşım hakkımızı yeniden elde edene kadar Rektörlük önünde bulunacağımızı ilan ediyoruz” dedi.

ODTÜ emekçileri “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atarak mücadele kararlılıklarını ortaya koydu.  

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu