Örgütlenme

ODTÜ’de 1 Mayıs Coşkusu

Sendikamız Ankara 2 No.lu Şubesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinde (ODTÜ) çalışan temsilcilerimiz ve üyelerimiz, Eğitim-İş, Eğitim-Sen ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla 1 Mayıs’ı coşkuyla kutladı.

ODTÜ kampüsü içerisinde “İşçi Gençlik El Ele Mücadeleye”, “Hak, Hukuk, Adalet İşçilere Emanet”, “İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız” sloganları atarak yürüyen emekçiler ve öğrenciler; katılımcı demokrasinin işletildiği, emeğin ortak çıkarlarının her şeyin üstünde tutulduğu, laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti istediklerini vurguladı.

Ankara 2 No.lu Şube Başkanı Mustafa Özgen, ekonomik ve toplumsal krizin, ülkemizin bütün değerlerini üreten işçileri derinden etkilediğini belirttiği konuşmasında özetle şu ifadeleri kullandı:

“…

Savaş ve yıkım politikalarının terkedildiği, insanların düşünce, inanç ve kimlikleri nedeniyle dışlanmadığı; barışın, eşitliğin ve adaletin egemen olduğu bir ülke ve dünya istiyoruz.

Gelir ve refahın eşit paylaşıldığı, başta eğitim ve sağlık olmak üzere tüm kamu hizmetlerine kamusal niteliğinin geri kazandırıldığı yeni bir toplumsal sözleşme istiyoruz.

İnsan hakları ihlallerine karşı hukukun üstünlüğünün korunduğu, kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılığın son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik uluslararası sözleşmelerin onaylanıp uygulandığı bir yaşam istiyoruz.

Herkes için güvenceli, sosyal korumanın sağlandığı, örgütlenme özgürlüğünün tanındığı, insan onuruna yakışır işler istiyoruz.

Emeğimizin karşılığını istiyoruz!

Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!

Yaşasın 1 Mayıs!”

 

1 Mayıs Pazartesi günü, Sendikamız Ankara 1 ve 4 No.lu Şubelerinin önünden kortej oluşturarak Anadolu (Tandoğan) Meydanına sloganlar eşliğinde yürüyüş gerçekleştirilecek ve kutlamalar sürdürülecektir.

Toplanma Yeri: Ankara 1 ve 4. No.lu Şube önü (Sezenler Sokak)

Toplanma Tarihi: 1 Mayıs 2023 Pazartesi günü

Toplanma Saati: 11.00

Miting Alanı: Anadolu (Tandoğan) Meydanı
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu