Basından

OECD: İşçi Maaşından Kesilen Vergi Oranında Türkiye 8. sırada

 width=

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) raporu, evli iki çocuklu bir işçinin maaşından kesilen ortalama vergi ve sosyal güvenlik katkı oranında Türkiye’nin 36 üye ülke içinde 8. sırada olduğunu ortaya koydu.

OECD üye ülkelerde çalışanların ödediği vergiler ve sosyal güvenlik kesintileriyle ilgili yıllık raporunu bugün yayınladı.

 

Buna göre, evli iki çocuklu işçilerin maaşlarından kesilen ortalama vergi ve sosyal kesintide ilk sırada Fransa ve İtalya geliyor. Fransa ve İtalya’da evli ve iki çocuklu işçilerin aldığı toplam gelirin yüzde 39,4’ü vergiye gidiyor.

Üye ülkeler içinde bu klasmanda 8. sırada yer alan Türkiye’de ise bu oran yüzde 37,2.

Rapora göre, evli ve iki çocuklu bir işçinin gelirinden kesilen ortalama verginin en düşük olduğu ülke yüzde 1,9 oranıyla Yeni Zelanda. Bu ülkeyi yüzde 7 ile Şili, yüzde 9,8 ile İsviçre izliyor.

OECD ortalaması yüzde 26,5

OECD ülkelerinin tamamına bakıldığında ortalama ise yüzde 26,6.

Türkiye’de bekar bir işçinin gelirinin ise ortalama yüzde 38,9’u vergiye gidiyor. Bu oran OECD’de ortalama

OECD’de bekar ve çocuksuz bir işçinin en fazla vergi ve kesinti ödediği ülke ise yüzde 52 oranıyla Belçika. Bu ülkeyi yüzde 49,5 ile Almanya, yüzde 47,9 ile İtalya izliyor.

Bu sıralamada en son sırada ise yüzde 7 ile Şili gelirken, bu ülkeyi yüzde 18,4 ile Yeni Zelanda, yüzde 19,7 ile Meksika izliyor.

 

kaynak: Euronews
İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu